Fikret Reyhan imzalı ‘Çatlak’

Fikret Reyhan imzalı ‘Çatlak’

Erkan Tahhuşoğlu imzalı ‘Koridor’

Aldıkları ödüller ve Hatay’ın sanat kimliğine kattıkları değerlerle önemli başarılara imza atan, atmaya da devam eden iki Yönetmen, Fikret Reyhan ve Erkan Tahhuşoğlu, 32. Ankara Film Festivali’nde ‘Çatlak’ ve ‘Koridor’ isimli filmleriyle, Ulusal Uzun Film Yarışması ödüllerinin en güçlü iki adayı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (DünyaKİV) tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film, Belgesel Film ve Kısa Film dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmler belli oldu. Akademisyenler, Fulten Larlar ile İclal Can Gürbüz ve DünyaKİV Başkanı İrfan Demirkol’dan oluşan ön seçici kurul, Ulusal Uzun Film Yarışması’na başvuran 55 film arasından yarışacak 10 filmi belirledi.
Değerlendirme sonucu; Emre Kayiş yönetmenliğindeki “Anadolu Leoparı”, Fikret Reyhan imzalı “Çatlak”, Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde”, Selman Nacar’ın yönettiği “İki Şafak Arasında”, Erkan Tahhuşoğlu imzalı “Koridor”, Muhammet Çakıral’ın yönettiği “Lacivert Gece”, Ferit Karahan’ın yönettiği “Okul Tıraşı”, Aydın Orak’ın yönettiği “Sabırsızlık Zamanı”, Çağıl Bocut’un yönettiği “Sardunya” ve Tufan Taştan’ın yönettiği “Sen Ben Lenin” adlı filmler Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışacak.
-ÖDÜLLER-
50.000 TL değerindeki En İyi Film Ödülü ve ilk filmlere verilen 20.000 TL değerindeki Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü’nün de yer aldığı 12 kategoride ödüllere akademisyen ve medya sanatçısı Andreas Treske, sanat yönetmeni Meral Efe Yurtseven, oyuncu Selen Uçer, yönetmen Seren Yüce ile yazar ve yönetmen Vecdi Sayar’dan oluşan ana jüri karar verecek. SİYAD En İyi Film Ödülü’ne karar verecek SİYAD jürisi ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.
Yarışmaların kazananları 12 Kasım akşamı düzenlenecek Kapanış ve Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak. Festival’in katılımcı filmleri ve yapımları ise şöyle sıralanıyor:
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Anadolu Leoparı / Emre Kayiş
Çatlak / Fikret Reyhan
Gölgeler İçinde / Erdem Tepegöz
İki Şafak Arasında / Selman Nacar
Koridor / Erkan Tahhuşoğlu
Lacivert Gece / Muhammet Çakıral
Okul Tıraşı / Ferit Karahan
Sabırsızlık Zamanı / Aydın Orak
Sardunya / Çağıl Bocut
Sen Ben Lenin / Tufan Taştan
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Aynı Gecenin Laciverti / Nuri Cihan Özdoğan
Belki Bir Gün Gideriz / İnan Erbil
Binbir Gece / Mahsum Taşkın
Bir Annenin Sonatı / Fehmi Öztürk
Buz İçin Çığlık / Emir Aytemür
Güzel Havalar / Okan Aygün
Hasat / Ömer Faruk Yardımcı
Hemnefes / Abdullah Şahin
İnşaattaki / Doğan Belge
Konsensüs / İlker Köklük
Med Cezir Tango / Meriç Atalar, Isabel Loyer
Plastik Rüya / Merve Bozcu
Stiletto / Can Merdan Doğan
Teslimat / Doğuş Özokutan
Yara / Onur Güler
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Araya Korona Girmeseydi… / Zafer Sevener, Sibel Sümer
Baba Ne Oldu? / Fevzi Baran
Bekleyiş / Aslı Akdağ
Doğu’nun Işığı / Mehmet Emin Öztürk
Habitus of Self “alçak sesle” / Kurtuluş Özgen
Haymatlos / Mustafa Aydın
Merhaba Canım / Ulaş Tosun
Muhtaç / Mehmet Emre Battal
Sıcak Yatak / Doğuş Algün
Tipi / Metin Avdaç
Yaramaz Çocuklar / Ahmet Necdet Çupur
-KORİDOR-
Hayatla, geçmişle, anneyle, babayla girişilmiş, ama bitirilemeyen, hiçbir zaman da bitirilemeyecek hesaplaşmaların anlatıldığı ironik bir drama. Emel Göksu ve Ayşe Demirel’in oyunculuğunda yükselen filmin Yapımcı, Yönetmen ve Senarist koltuğunda oturan ismi ise Hataylı bir Yönetmen, Erkan Tahhuşoğlu.
-ÇATLAK-
Oğullarından birinin aldığı borcu ödemek (ya da mümkünse ödememek) üzere bir araya gelen bir büyük ailenin hikâyesi bu. Riyakârlıktan kaynaklanan gerilim, daha filmin ilk sahnesinden seyirciyi avucunun içine alıyor ve başarılı senaryo ve oyunculuğun yardımıyla da filmi tamamen ele geçiriyor. Çatlak, büyük aile efsanesinin nasıl küçük hesaplara bağlı olduğunu gözler önüne sererken; Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları, Lütfi Akad’ın Gelin-Düğün-Diyet filmlerinin izinden gidiyor. Filmin Senaryo, Kurgu ve Yönetmen koltuğunda oturan ismi ise yine Hatay’ın bu anlamda yetiştirdiği önemli isimlerden, Fikret Reyhan.  -Tamer Yazar-

(Visited 8 times, 1 visits today)