Fırat Kalkanı operasyonu’nun 5 şehidinden biri Hataylı

Fırat Kalkanı operasyonu’nun 5 şehidinden biri Hataylı

2 aylık evli iken şehit düştü
Türkiye’ye yönelik terörist saldırılara önlem olarak Suriye topraklarında bir süredir devan eden Fırat Kalkanı Operasyonu’nda geçtiğimiz Cuma günü verilen
5 Şehitten biri, Dörtyollu hemşerimiz P.Uzm.Onbş. Mete Can.
Şehit olan Mete Can, henüz 2 aylık evli idi. Henüz bebeği yoktu. Dörtyol-Altınçağ Mahallesi’nde oturan yoksul 3 çocuklu bir ailenin evladıydı. Şehidimizin, Murat ve Mehtap adlı iki kardeşi var.


Baba Mehmet Can ile Anne Merve Can, Şehit çocuklarını, 17 Kasım 2016 tarihinde, yani 2 ay önce evlendirmişlerdi. Gelinleri Seda Can, kayınvalidesi ile birlikte paylaştığı Dörtyol Altınçağ Mahallesi’ndeki evlerinde acı haberi aldığında yıkıldı.
Seda Can, ertesi günkü cenaze törenine ise eşinin resmi üniforması ile katıldı. Eşinin şahadete erişmesi dolaysıyla üzüntüsünü belli etmemeye çalıştı.
Cumartesi günkü devlet töreninde, Vali Erdal Ata, Şehidimiz Mete Can’ın fotoğrafı ile naaşının sarıldığı TÜRK BAYRAĞI’nı Şehidin babası Mehmet Can’a teslim etti. 39.Tugay Komutanı Tuğg. Tevfik Erkan Olgay da, Şehidimizin annesi Merve Can’a TÜRK BAYRAĞI’nı teslim etti. Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu’nda, 20 Ocak Cuma günü terör örgütü DEAŞ’ın El Bab bölgesinde bomba yüklü araçla yaptığı saldırı sonucu Şehit düşen P. Uzman Onbaşı Mete Can için düzenlenen törene; Hatay Valisi Erdal Ata, eski Bakan Nihat Matkap, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, J. Komando Özel Asayiş Komutanı Tuğg. Mustafa Başoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, şehidimizin ailesi, yakınları ile binlerce hemşehrisi katıldı. Gaziantep’te düzenlenen törenin ardından Hatay’a gönderilen 26 yaşındaki Mete Can’ın cenazesi, önce ilimiz Dörtyol ilçesi Altınçağ Mahallesi’ndeki baba evine getirildi. Kılınan cenaze namazının ardından, şehidimizin Türk Bayrağı’na sarılı naaşı gözyaşları, tekbirler ve dualarla toprağa verildi.
ANTAKYA, 2 aylık evli olan Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı Ailesine sabır, Türk Milletine başsağlığı diler. -Cemil Yıldız-