Firma Sahibi Antakyalı

Firma Sahibi Antakyalı

Irak Demiryolları için vagon üretimini Türk Firması yaptı ve ilk teslimat gerçekleşti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Irak Demiryolları için üretilen vagon tankları yolcu etmeden önce tesisi gezdi ve hemşehrimiz Antakyalı İşadamı TEKİN URHAN’ı başarısından dolayı kutladı.

Antakyalı İşadamı Tekin Urhan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Cryocan Firması, büyük bir projeye imza atarak, Irak Demiryolları için ürettikleri vagonların ilk teslimatını yaptı. Vagon üretiminin ilk teslimatı, Kocaeli’de, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Irak Demiryolları için üretilen vagon tankları yolcu etmeden önce tesisi gezdi ve hemşehrimiz işadamı Tekin Urhan’ı başarısından dolayı kutladı.
-URHAN: İLK TESLİMATI GÖNDERİYORUZ, DEVAMI GELECEK-
Cryocan Firması Yönetim Kurulu Başkanı, Hatay-Antakyalı, Armutlu Mahallesi’nden İşadamı Tekin Urhan, Bakan Varank’a yaptığı sunumda, 10 yıldır Dilovası’nda kriyojenik ve basınçlı kaplar imal ettiklerini belirterek, ürünlerin, likit sanayi gazlarının depolanmasında kullanıldığını, tasarım yanı sıra Ar-Ge ve üretiminin de tamamen Dilovası’ndaki tesislerde gerçekleştirdiklerini söyledi.
Irak’ın, toplam 2 bin vagon tankla petrol taşımacılığını demir yoluna kaydırmayı planladığı bilgisini veren Urhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Irak Demiryolları, şu anda petrol taşımacılığını kara yolundan demir yoluna kaydırmak üzere bir proje yürütüyor. Irak Demiryolları, bu projede, yoluna Cryocan ile yürümeye karar verdi. Şu anda 50 tankın ilkini gönderiyoruz. 400 adede kadar devam edecek, bu üretim. 2022 yılının sonuna kadar teslimatlarımız devam sürecek.”
Urhan, Irak Demiryolları için üretilecek 400 vagon tanktan üretimi tamamlanan 50’sinin sevkiyatına başlandığını dile getirdi ve 2021 sonuna kadar 100 tank vagonun daha üretimini tamamlayarak Irak’a teslim etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, fabrikayı gezerek, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Urhan’dan bilgi aldı ve daha sonra üretim tesislerini gezerek, üretimi tamamlanan vagon tanklarını inceledi. Irak’a gönderilmek üzere tırlara yüklenerek yola çıkan ilk vagonları uğurlayan Varank, Gebze ‘de 2009’da kurulan Cryocan’ın yüzde 70 büyüme ortalamasıyla Türkiye’nin en hızlı büyüyen firmaları arasına girdiğini söyledi. Türkiye’nin en hızlı büyüyen sanayi kuruluşlarından olduğu, Bakan Varank tarafından açıklanan Cryocan’ın sahibi Antakyalı Tekin Urhan, iş dünyasına, Antakya’da Cangroup firmasıyla ve doğalgaz sektöründe başladı. Cryocan Firması Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Urhan, 2 yıl önce vefat eden Metin Urhan’ın ağabeyi, Defne-Armutlu Mahallesi sakini İbrahim Urhan ile Şerife Urhan çiftinin en büyük oğlu. -Cemil Yıldız-