Fuat Oktay Hatay’a Geldi

Fuat Oktay Hatay’a Geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Hatay, toplumsal yapısıyla, tüm Anadolu’nun bir özetidir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geçtiğimiz hafta sonunda ilimize geldi. Hatay Valiliğini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yoğun programları arasında, Antakya Mobilya Sitesi’ni ziyaret etti ve iftarını da buradaki mobilya işçileriyle beraber açtı.

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nde (MOBSAN) düzenlenen iftara; Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, askeri erkan, iş insanları ve işçiler katıldı. İftarın ardından konuşan Oktay, Hatay’ın, toplumsal yapısıyla tüm Anadolu’nun bir özeti, kardeşliğin bayraklaştığı kutlu bir diyar olduğunu söyledi.
-Hatay’ı ilk 5 İl arasında görmek istiyoruz-
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, açıklamalarında, Hatay’ın üst sıralara geçmesini arzu ettiğini belirttiği konuşmasında şöyle dedi:
“Halihazırda faal durumda bulunan 6 sanayi sitesi ve 3 organize sanayi bölgesinde 20 binden fazla kişiye istihdam sağlanmaktadır. Hatay, ham çelik ve yassı çelik üretiminde Türkiye’de birinci sıradadır. Ayrıca gıda ve içecek ürünleri, mobilya ve ağaç ürünleri ile plastik, kauçuk ürünlerin imalatı da öne çıkmaktadır.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın özel teşviklerle desteklediği bu mobilyacılık kümelenmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği ve büyük başarılar beklediği sanayi bölgelerinin başında geliyor. Hatay’a özgü el oymacılığı ile teknolojiyi sentezleyerek ortaya koyacağınız yeni tasarımlarla, çok daha yüksek satış ve ihracat rakamlarına ulaşacağınıza inanıyorum. Toplam 11 milyar 99 milyon dolar dış ticaret hacmi ile Türkiye’de 7’nci sırada yer alan Hatay’ı, önümüzdeki dönemde ilk 5 il arasında görmek istiyoruz.”


Hatay, Gastronomi Turizminde Türkiye’de lider olmalı-
Hatay’ın Gastronomi kimliğine de işaret eden Oktay, bu konudaki beklentisini ise şöyle paylaştı:
“Kültürel zenginliğini yansıttığı mutfağıyla gastronominin başkenti olan Hatay’ın, gastronomi turizminde de Türkiye’de lider olmasını arzu ediyoruz. Tüm ilgili Bakanlıklarımız, buradaki yatırımların değere dönüşmesi, istihdamın korunması ve çok daha fazla kişiye iş imkanı sağlanması hedefiyle yanınızdadır. Daha iyi çalışma şartlarının sağlanması için, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da işçimizin hakkını hukukunu gözetmeye de devam edeceğiz.”
Antakya Vali Ürgen Parkı’nda esnaf ve bölge halkıyla bir de sohbet toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Antakya Ayakkabıcılar Odası tarafından, Antakya imalatı olan bir ayakkabı ile Antakya mobilyacı-sının imalatı olan mobilyalı bir ayna hediye edildi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yoğun ziyaret programı içinde AKP İl Başkanlığını da ziyaret etti ve ak-şam geç saatlerde ilimizden ayrıldı.
-Cemil Yıldız-