Gastronomi Evi’nde…

Gastronomi Evi’nde…

İtalyan Lezzet!

Tarihi Antakya evlerinin dar sokaklar arasında dağıldığı kentin doğu yakasında restore edilmiş büyük bir yapıda hizmet veren Hatay Gastronomi Evi, iftarını açmak isteyenlere davetini “UNESCO Hatay Gastronomi Evimizde Ramazan menüleri ile iftara bekliyoruz” mesajı ile yapıyor.

Türkiye’nin, Gaziantep ve ardından eklenen Hatay ile listede yer aldığı, UNESCO’nun dünya gastronomi şehirleri arasındaki rekabet, mevcut potansiyelin doğru ve yerinde kullanılmasını zorunlu kılıyor. Hatay’daki ‘Gastronomi’ başlığını koordine eden kurum konumundaki Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bu kapsamda hizmete aldığı Hatay Gastronomi Evi de buna dair atılan adımlardan sadece bir tanesi. Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın bu başlığa eklediği açıklama da, konuya verilen önemin altını çiziyor:
“Burada sadece ‘Hatay’ımıza Özgü’ yemek çeşitleri olacak, kebap çeşidi olmayacak. Hatay’ımıza gelen misafirler, burada zengin yemek kültürümüzü tanıyabilecek. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak hizmet verecek Gastronomi Evi’nde herkes misafirini gururla ağırlayabilecek. Günübirlik düzenleyeceğimiz workshop’larda insanlar eğitim alıp kendi yemeklerini yapıp yiyebilecek.”
-HATAY’A ÖZGÜ!-
Geçtiğimiz günlerde Ramazan Menüsü ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Hatay Gastronomi Evi, paylaştığı menüsü içinde yer alan Mortadella ile şaşırttı. 2018 Kasım ayında uluslararası bir Gastronomi etkinliğinde Gaziantep adına tescilli ‘Yuvalama’ ile izleyenlerin karşısına çıkan Hatay adına ‘Hatay Yemeği’ olarak sunulan Mortadella, asıl olarak bir İtalyan Yemeği!
Gastronomi Evi’nde yemek yiyen yerli bir turistin gözlemi ise şu:
“Bu şeye benziyor… Bizler İzmir’de, boyoz için ‘İzmir Lezzeti’ deriz ya hani! Aslında İspanyol Yahudilerinin bir göç hikâyesi ile Anadolu topraklarına taşınmış bir lezzettir, boyoz. Yani aslen İzmirli değildir. Ama İzmir keyifli bir şekilde bu tadı sahiplenmiş ve bugüne kadar taşımıştır. Mortadella da Hatay tadı değil benim bildiğim. Çünkü yurt dışında bilinen bir lezzettir ve ben hiç birinde ‘Hatay Mutfağı’ etiketi görmedim. Burada ‘Hatay Yemeği’ diye sunulması bana ilginç geldi. Acaba bilmediğimiz bir Hatay detayı mı var buna dair? Belki o da buraya bir şekilde getirilmiş ve yerel mutfağa kadar girmiş mi? Olabilir mi? Öğrenirseniz, bana da iletin lütfen!”
-MORTADELLA!-
Hatay Gastronomi Evi’nde ‘Hatay Yemeği’ olarak listede yer alan Mortadella, ısıl işlem uygulanmış domuzdan yapılmış büyük bir İtalyan sosis veya öğle yemeğidir. Mortadella, Bologna, İtalya’nın bir ürünüdür. Bütün veya öğütülmüş karabiber, mersin meyveleri ve antep fıstığı dahil baharatlarla tatlandırılır. -Tamer Yazar-