Gastronomi Kentinde

Gastronomi Kentinde

İSTE, Şef’ini Buldu!

Sarmiçi (Kısır), Kepse Pilavı ve Peynirli İrmik Helvası ile ilk üç derecesi belirlenen “İSTE Şef’ini Arıyor” Yarışması’nın Şefleri, İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) farklı bölümlerinden çıktı.

Gaziantep ve Afyonkarahisar ile beraber Türkiye’nin Gastronomi Kenti ünvanlı
3 şehrinden biri olan Hatay, bünyesindeki üniversitelerle de sürece katkı vermeyi sürdürüyor. Buna dair etkinliğin son adresi, eğitim alanında olduğu kadar, toplumsal hayatın içinde de değer yaratmaya devam eden, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu.
-TOPLAM 3 TUR-
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Gastronomi Topluluğu tarafından düzenlenen ve ilk turu 16 Aralık 2019’da İSTE Dörtyol Meslek Yüksekokulu’nda, 2. Turu 17 Aralık 2019’da İSTE İskenderun Meslek Yüksek Yüksekokulu’nda, 3. turu ise 18 Aralık 2019 tarihinde İSTE Merkez Kampüste gerçekleşen “İSTE Şef’ini Arıyor” Yarışması, 26 Aralık 2019’da gerçekleşen final turu sona erdi.
-YEMEKLER-
Yarışmacıların; Sarmiçi (Kısır), Kepse Pilavı ve Peynirli İrmik Helvası olmak üzere 3 farklı yemek kategorisinde çaba sarf ettikleri “İSTE Şef’ini Arıyor” Yarışması’nda, yarışmacılar, her yemek kategorisi için ayrı ayrı yarıştı ve ilk turda yarışan her kategorinin birincisi final günü de yarışarak performansını gösterdi..
-3 ŞEF-
Final etabının İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi yemekhanesinde tertip edildiği yarışmada; Zeliha Dereli, İSTE Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yasemin Bircan Yıldırım ve İSTE Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış’ın jürilik teşrifiyle, yarışmacılar arasından, her yemek kategorisinden bir birinci olmak üzere, toplam 3 adet İSTE Şef belirlendi.
İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) farklı bölümlerinden çıkan “İSTE Şef’ini Arıyor” yarışmasının şefleri; Sarmaiçi (Kısır) ile Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Seren Eroğlu, Kepse Pilavı ile Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Büşra Gümüş, Peynirli İrmik Helvası ile Mühendislik Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Cansev Genç seçildi.
Merkez Kampüste düzenlenen final yarışması, birinci seçilen öğrencilere jüri üyeleri tarafından madalya takdim edilerek sonlandırıldı. -Tamer Yazar-