Gastronomi temsilcileri

Gastronomi temsilcileri

Antakya Gastronomi Derneği, Antakya Mutfağı tanıtımında göreve hazır.

Kısa süre önce Genel Kurulu’nu yaparak yeni Başkanı ve Yönetimini seçen Antakya Gastronomi Derneği, Antakya mutfak kültürünün tanıtımı başta olmak üzere, Gastronomi alanında kente hizmet etmek istiyor.
Mehmet Tanrıverdi başkanlığında; Süheyl Budak, Bilge Gülben Gülgeç Esra Dinçer ve Mert Mustafa Tansal’dan oluşan Yönetim Kurulu ile Antakya mutfağını tanıtma adına aylık bir dergi yayınlayan, Altınözü Festivali’nde mutfak kültürü tanıtımında aktif rol oynayan Antakya Gastronomi Derneği’nin, istenmesi durumunda, Hatay EXPO için de destek verebileceği, katkı sunabileceği öğrenildi.
DESTEĞE HAZIRIZ
Gazetemize ziyarette bulunan, Antakya Gastronomi Derneği Başkanı Mehmet Tanrıverdi, Jeoloji Mühendisliği asli mesleğindeki emeklilik sonrasında, Antakya yemek ve toplum kültürü konularında çalışmaları olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
“Bu konuda kitaplar yayınladım. En önemlileri, ‘Çok Kültürlü Bir Geleneğin Mutfağı, Antakya Yemekleri’ ve Antakya ağzı ile yazılmış hikayelerden oluşan ‘Antekeli Deli Hösün’dür. 8 yıl süren yayın hayatında, Hatay Keşif Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptım, pek çok makalem yayımlandı.
Antakya ve Hatay ili genelinde, yemek ve kültür arasındaki ilişkileri inceleyerek, hem lezzetli, hem kaliteli, hem de estetik yemeklerle toplumun, kültürün ve coğrafyanın etkilerini de içine alan çalışmalar yapmak, bu amaca hizmet eden kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulan Antakya Gastronomi Derneği’nin yöneticileri olarak, Gastronomi alanında verilecek her türlü görev ve sorumluluğu, ekibimizle birlikte en iyi şekilde yerine getireceğimizin bilinmesini istiyoruz.”
Gazetemiz ziyaretine katılan, Antakya Gastronomi Derneği Yöneticileri, Süheyl Budak ile Bilge Gülben Gülgeç de, pandemi sürecindeki kısa aralık dışında, hafta içinde düzenli toplantılarla, Gastronomi alanında nelerin yapılabileceği konusunda araştırma ve inceleme yaptıklarını söyledi, ayrıca eldeki bilgilerin resmi-özel girişim ve etkinliklerde paylaşılabileceği mesajını verdi. -Cemil Yıldız-

(Visited 2 times, 1 visits today)