Gastronominin ikinci adresinde…

Gastronominin ikinci adresinde…

Çalışmalar Sona Yaklaştı

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın da katkı ve çabasıyla kamulaştırılan, Adalı Konağı ve eski Meclis Binası, uzun bir süredir devam eden restorasyon çalışmalarında sona doğru yaklaşıyor. Peki, açılış ne zaman?

Eski Antakya Oteli’nin olduğu alana yapılacak bahçesiyle beraber, geniş bir alanda hizmet vermesi planlanan, Adalı Konağı (Mutfak Sanatları Merkezi ve Akademisi) ve eski Meclis Binası (Kültür-Sanat Merkezi) için Hatay Valiliği ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) finansmanlığında başlatılan restorasyon sürüyor. Bugüne kadar; sinema salonu, künefe salonu, lokanta gibi iş kolları için kullanılan yapıların alacağı son hal ise vatandaşın da gündeminde.
Yapılan çalışmayla duvarları temizlenen, damına çatı eklenen yapının iç kısımlarında da ciddi çalışmalar gerçekleştirildi. Zaman içinde, bakımsızlık nedeniyle yıpranan binada güçlendirme yapıldığı da gelen bilgiler arasında.
Daha önce açıklanan, ancak uzayan restorasyon süreci nedeniyle güncellendiği ifade edilen açılış tarihi için kurumsal bir açıklama ise vatandaşın bir diğer gündemi. -Tamer Yazar-