Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazeteci Celal Başlangıç vefat etti

Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’nın

Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’nın Köln kentinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan mezun olan Başlangıç, kariyerine 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra Demokrat İzmir ve Politika gazetelerinde çalıştı. 1981-1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı.

Ayrıca Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü ve Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı ve Artı TV ile Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeni oldu.

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın eserleri arasında “Kanlı Bilmece”, “Hayatın Rengi Gökkuşağı”, “Hayata Söylenmiş Şarkılar”, “Korku Tapınağı”, “Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar” bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi. Özellikle 1990’lı yıllarda Kürt illerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan Başlangıç, Türkiye basın tarihinde önemli bir yere sahipti. – Mehmet Durmaz-