Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Sinan Seyfittinoğlu

Gazeteciler Cemiyetleri  Büyük Hata Yapıyor

Hatay basın camiasının neler yaşadığı, ne tür zor günleri geride bıraktığı ve ne tür ayrışmalar yaşayarak paramparça olup dağıldığı birçok kişinin malumudur.  Oysa Antakya’da basını bir araya getiren, gazetecilik mesleğinin etiğini yaşatmak isteyen, meslek onuruna yakışır saygınlık için mücadele eden ne büyük gazeteciler vardı geçmişte. Günümüzde ise birbirinden ayrı cemiyetler kuruldu. Cemiyetlerimiz de maalesef geçmişten hiçbir ders almadan, hala büyük yanlışlara imza atıyorlar.

Dijital medya gerçeği, basının kimyasına; Youtube, Instagram, Facebook, Spotify, Twitter gibi yeni sosyal medya mecraları getirdi. Artık medya ve habercilik, sosyal medya hesapları üzerinden ve dijital medya mecralarından, geniş kitlelere ulaşır oldu. Tam bu aşamada, bin bir zorluk içinde ayakta durmaya çalışan yerel gazetelerimiz de hızla bu değişime ayak uydurmaya çalıştı. Youtube kanalı açtı, web sayfası tasarladı, sosyal medya hesapları açtı. Yayınlarını, buradan da okuyucusuna takipçisine ulaştırmanın telaşını yaşadı.

Bugün görüyoruz ki, hem Hatay Gazeteciler Cemiyeti hem de Antakya Gazeteciler Cemiyeti, hizmet etmekle yükümlü oldukları gazeteci üyelerinin bacağına kurşun sıkarak, Cemiyet TV kanalları kurdu. Youtube üzerinden yayın yapan bu kanalların amacı ve işlevi nedir? Neye ve kime, nasıl hizmet etmektedir? Bu kanallar üzerinden cemiyetler, yerel medyanın reklam pazarına ortak mı olmuşlardır? Ne tür içerik üreteceklerdir? Tarafsız ve siyaset üstü olması gereken bu cemiyetler, yayınlarıyla bu ilkeyi yok saymış olmayacaklar mıdır? Daha bir dizi soru var, ama daha fazlasını sormayayım.

Yıllar önce, Gazeteciler Cemiyeti, bayram günlerinde Bayram Gazetesi çıkarır ve cemiyete gelir elde ederdi. Ama şuna dikkat edilirdi… Çıktıkları tatil günlerinde, yerel gazeteler yayın yapmazdı, başka bir gazetenin ekmeğine sulanmazdı. Tüm gazetelerden Cemiyet Gazetesine katkı alınıp, ortak yayın yapılırdı.  Cemiyet TV’ler, ne ayak bir saçmalıktır, ben anlamadım. Bir an önce kapanmaları gerekmektedir.

Buradan, samimiyetinden kuşku duymadığım Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne ve samimiyetinden kuşku duymama ihtimalim olmayan Antakya Gazeteciler Cemiyeti’ne sesleniyorum. Cemiyet işleriyle uğraşın! TV, radyo kuracaksanız, hodri meydan, gazete de çıkarın o zaman! Sigortalı işçi de çalıştırın! Fiyat tarifesi yayınlayın!

El insaf!

Yetmedi mi, “Cemiyet” adı altında camiaya verdiğiniz zararlar?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON HABERLER