Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gece yarısı baskını

Hatay Valiliği; Hatay BŞB’ye

Hatay Valiliği; Hatay BŞB’ye ait Hayvan Barınağı’nda köpek ölümleri, bakım ihmali olduğu yolundaki sosyal medya görüntüleri üzerine, gece yarısı barınağa baskın yaptırdı, Büyükşehir Belediyesi’ne CEZA ve SORUŞTURMA başlatıldı.

Hatay Valiliği’nce, üç gün önce sosyal medyada, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait, Turunçlu’daki hayvan barınağında “hayvan katliamı” ve “bakım ihmali” olduğu ile ilgili iddialar üzerine, aynı gün gece yarısı barınağa baskın gerçekleştirildi.

Vali Rahmi Doğan’ın talimatıyla, Pazartesi günü gece 22.45 sıralarında bir heyet hayvan barınağına gitti, inceleme yaptı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na da belirlenen eksik ve yanlışlar üzerine “Para Cezası” yazdı ve soruşturma başlattı.

Hatay Valiliği, dün bu konuda bu açıklamayı yaptı:

“Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan köpek ölümleri ve bakımlarının ihmali ile son zamanlarda sosyal medya platformunda paylaşılan görüntüler ve Valiliğimize gelen şikayetler sonrasında, Valimiz Rahmi Doğan’ın talimatlarıyla, 31.01.2022 Pazartesi günü saat 22.45’te, Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü tarafından video kayıtlarının ve barınakta bulunan kafeslerin tek tek incelemesinin sonucunda;

Videonun çekildiği yavrulu anaç kafeslerinde, anaç ve yavrular bulunamamış olup, Barınak Sorumlusu Ömer Avcı’nın beyanına göre; Videonun, takriben 3 (üç) ay önce çekildiği, yavruların bir kısmının öldüğü, bir kısmının sahiplendirilmiş olabileceğini, anaç köpeğin ise kısırlaştırılarak bulunduğu ortama tekrar salıverildiğini bildirmiştir.

31.01.22 tarihinde yapılan incelemeler sonucunda, çekilen görüntülerin ‘Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştiği belirlenmiş, hayvan bakımındaki ihmallerden dolayı, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümlere muhalefet etmekten dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na idari para cezası uygulanmıştır.

Mevcut hayvan barınaklarının, mevzuatlarda belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı hususlarında gerekli denetimlerin yapılması ile görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yetkililer hakkında, Valiliğimizce gerekli idari soruşturma başlatılmıştır.

Hayvanlar, dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır. Yaşayan tüm canlılar gibi, onlar da doğanın, eşit ve haklı bireyidir. Rahat yaşamalarını sağlamak, onlara iyi, uygun muamele edilmesini temin etmek ve en iyi şekilde korunmalarını sağlamak, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 31. Maddesi gereğince, Belediye görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.”

1,5 YIL ÖNCE DE CEZA GELDİ

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, Hayvan Barınağı’ndaki köpek ölümleri ile bakımda yetersiz kalınması dolayısıyla,  2020 yılı Ağustos ayında da 18.940 TL para cezası uygulamıştı. Vali Rahmi Doğan, açıklamasında, hayvanların aç ve susuz bırakılmasına müsamaha gösterilemeyeceğini bildirmişti.

-Cemil Yıldız-