“Geçinemiyoruz” Dediler, Bordroları Yaktılar

“Geçinemiyoruz” Dediler, Bordroları Yaktılar

KESK’e bağlı kamu emekçileri, ellerinde pankartlarla alanlara çıktı, insanca yetecek bir ücret isteklerini bir kez daha haykırdı

      Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hatay Bileşenleri, geçtiğimiz hafta sonunda ellerinde pankartlarla alanlara çıktı, köprübaşında bir araya geldi, insanca yetecek bir ücret isteklerini bir kez daha sesli bir şekilde haykırdı, geçinemediklerini belirterek bordrolarını yaktı.

      KESK Hatay Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, bordro yakma eyleminde yaptığı konuşmada, bin bir türlü zorluk içinde borçla harçla ayakta kalmaya çalışırken yeni yıla da gözlerini fahiş zamlarla açtıklarını söyledi.

      Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanlarının adeta zam kasırgası ile sarıldığını söyleyen Başkan Özgür Tıraş, her alış verişte ceplerinden çıkan para artarken, poşetlerinin küçüldükçe küçüldüğünü bildirdi.  

Katmerli zamlar ücret artışlarını çoktan eritti

      TÜİK rakamlarının bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösterdiğini, ancak çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamların yaşadıkları hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösterdiğini belirten Başkan Özgür Tıraş, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Hem açlık hem de yoksulluk sınırı %55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı. Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen milyarca dolarla döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam etti. 

      Maaşımızı Dolarla Almıyoruz Ama… Tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor.  Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam yağmuru devam ediyor.

      Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe %50 ile %127 arasında (ortalama %80), doğalgaza %25, vergi, resim ve harçlara %36, köprü geçiş ücretlerine %25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar Asgari Ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti.

      Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı ‘refah payı’ diye yutturmak istiyorlar.”

Geçinemiyoruz, nefes alamıyoruz…

      Sonuçta faturanın daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak herkese kesildiğini söyleyen Başkan Özgür Tıraş, konuşmasının sonunda şunlara yer verdi: “Maaşlarınızdaki erime yerini buharlaşmaya bıraktı. Yoksulluğumuz arttı. Sadece son bir hafta içinde yaşadığımız fahiş zamlar refah payı aldatmacasını çoktan yutmuş bulunuyor. Buna rağmen hala önümüze sahte enflasyon rakamlarını koyanlara, iğneden ipliğe zam kasırgası yıllardır süren yangının ateşini her gün daha fazla körüklerken  ‘yapılan artış ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez’ diyenlere artık yeter diyoruz!

      Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım altı ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda geçinemiyoruz, nefes alamıyoruz!

Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor!!!

      Bunun bir adımı olarak; ‘geçinemiyorum, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyorum’ diyen tüm kamu emekçilerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

      Mehmet ÖZGÜN