Geçmiş Yılların Kayıpları Giderilmeli

Geçmiş Yılların Kayıpları Giderilmeli

Solğun, bir kez daha enflasyon karşısında eriyen maaşlara dikkat çekti

Türk eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Ömer Solğun, konfederasyonlarının yaptığı ait asgari geçim endeksi sonuçları kamuoyuna duyurdu. Solğun, açıklanan verilere göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 4.352,58 TL olarak hesaplandığını, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 9.095,37 lira olarak belirlendiğini ifade etti.
Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Solğun, bir kez daha enflasyon karşısında eriyen maaşlara dikkat çekti ve şunları dile getirdi: “6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde son ana kadar kamu çalışanlarının lehine karar çıkması için mücadele ettik. ‘Hesaplaşma yoksa helalleşme de yok’ diyerek taleplerimizi karşılamaktan uzak teklife karşı masadan kalktık. Sürece katkı sağlamak için bilgimizi, tecrübemizi, örgütlü gücümüzü son dakikaya kadar kullandık, ilgilileri uyarma vazifemizi yerine getirdik. Ancak gördük ki, gelinen nokta bir arpa boyu yol kat etmekten çok uzak.”
Okul masraflarının karşılanması mümkün değil …
Türkiye Kamu-Sen Ar-ge Merkezinin asgari geçim endeksi çalışmasının, enflasyonun yükselmeye, maaşların da erimeye devam ettiğini gösterdiğini belirten Solğun, “Açıklanan rakamlardan açıkça görülüyor ki özellikle gıda fiyatları fahiş derecede arttı. Ağustos 2021 itibari ile ortalama 5.212,37 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının neredeyse yarısını oluşturuyor.
Gelirinin üçte ikisini sadece gıda ve barınma giderlerine harcayan çalışanlarımızın, maaşlarından geriye kalan ile hangi harcamayı yapabileceği tam bir muamma. Ayrıca eylül ayı okulların açıldığı, masrafların katlanarak arttığı bir dönem olduğu da unutulmamalıdır. Okul malzemelerinde de hissedilir derecede artış söz konusu. Kurşun kaleminden, kitabına; çantasından kıyafetine kadar fiyatlar artık el yakmaktan da öte durumda. Hal böyle iken, kamu çalışanları maaşından kalan yaklaşık 1.800 TL ile okul masraflarını karşılayabilmeleri mümkün müdür?”
Yetki ehline teslim edilmeli
Geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında da ortaya çıktı ki, 2013 yılından beri kamu çalışanlarının enflasyon üzerinde aldığı zam sadece 2 yıl ile sınırlı kaldı. Sadece bu yılki erime %3’ü buldu. Alım gücü sürekli olarak düşen memurların geçmiş yılların telafisini istemekle ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Seyyanen zam ve refah payı konusunda ısrarcı olmamızın en önemli nedeni de bu kayıplar idi. Bu gerçeklerden çok uzak bir toplu sözleşmeye imza atmak kamu çalışanları açısından kabul edilebilir değildir.
Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizden vazgeçmiş değiliz. Refah payı, seyyanen zam, vergi dilimleri, bayram ikramiyesinin verilmesi başta olmak üzere sorunlarımıza adil çözüm buluncaya, taleplerimiz hayata geçene kadar var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kamu çalışanları şu gerçeği de görmelidir ki, pazarlık masasında Türkiye Kamu-Sen olunca memurların eli daha güçlü hale gelmektedir. Yetki ehline teslim edilirse, kazanımların da istenilen düzeyde olacağı aşikârdır”
Mehmet ÖZGÜN