Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘’Geçmişteki Hatalar Bugünkü Sorunların Temelini Oluşturuyor’’

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, hükümetin dış politikasını ve Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) sert bir dille eleştirdi.

Saadet Partisi Hatay Milletvekili

 Çalışkan, komşu ülkelerle olan ilişkilerin önemine vurgu yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ve Mısır ziyaretlerini olumlu bulduğunu dile getirdi. Ancak, bu adımların zamanında atılmamış olmasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti. “Keşke Mısır’la bu ilişkimiz orada darbe olduğu süreçte kesilmeseydi,” diyen Çalışkan, “o günden itibaren devam ettirilebilseydi belki bugün pek çok Müslüman Kardeşler mensubunun idamı önlenmiş olacaktı,” şeklinde konuştu.

Çalışkan, 2002 yılında AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından bölge ülkelerinde yaşanan istikrarsızlıklara dikkat çekerek, “İktidar süreniz içerisinde Yemen, Libya, Tunus, Mısır, Lübnan, Suriye her yer ama her yer adım adım karıştı,” dedi. Bu durumu, hükümete verilen “Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanlığı” göreviyle ilişkilendiren Çalışkan, “Bu Başkanlığın ne olduğunu ilk dönemlerde anlamamıştınız, sonradan anlayınca zaten bunu dillendirmekten vazgeçtiniz,” ifadelerini kullandı.

Saadet Partili vekil, BOP projesinin başlangıcında bölgedeki 22 ülkenin haritasının değişeceğinin söylendiğini hatırlatarak, bu ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu vurguladı. Ayrıca, AK Parti Grup Başkan Vekili’nin “İsrail güvenliği için Irak’ta ve Suriye’de kan döktü,” şeklinde bir söz sarf ettiğini belirterek, bölgedeki savaşların tesadüf olmadığını ima etti.

(Yusuf Cemil Karaçay)