Gençler 30 Yaşında Kısır Oluyor, Ölüyor!

Gençler 30 Yaşında Kısır Oluyor, Ölüyor!

Karatay, yarınki Hatay ziyareti öncesi yine gündem yaratan zehir zemberek açıklamalar yaptı:

Hafta sonunda Altınözü ilçesinde düzenlenecek olan 3. Zeytin-Zeytinyağı Festivali’ne katılmak üzere yarın Hatay’da olması beklenen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yine sıra dışı, ilginç ve şaşırtan açıklamalarıyla ülke gündemine oturdu.
Prof. Dr. Canan Karatay, “Uzun yaşamak önemli değil. Kaliteli ve sağlıklı yaşamak önemli. TÜİK’in yapmış olduğu 78 yaş istatistiğine inanmıyorum ve güvenmiyorum. Gençlerimiz, çok hasta ve erken ölüyorlar. ‘Eski toprak’ diye tabir ettiğimiz kişiler ise daha sağlam ve sağlıklılar. 5-6 ay komada yaşamak, bitkisel hayatta üç sene kalmak da bu uzun yaşama istatistiğine giriyor. Sizce bu yaşamak mı?” sorusunu sordu.
-Gençler 30 yaşında ölüyor-
Bugün yeni doğan bebeklerin bile hasta olduğunu söyleyen Karatay, “Bütün çocuklarda alerji meselesi var. 30 yaşındaki gençler bile kısır. Bu ne demek? ‘Yumurtam yok’ diye dolaşıyorlar. Tamam, ömür uzuyor teknoloji sayesinde falan ama, hakikaten sağlıklı değiller. 20 yaşındaki çocuk geliyor, ‘Tiroid kanseriyim’ diyor. Biz, 20’li yaşlarda çok aktiftik, dinamiktik ve sağlıklıydık. Çocukların kaliteli yaşamları yok” açıklamasında bulundu.
-Yoğurtların hepsi ilaçlı-
Bir TV kanalına konuk olan Karatay’ın gündem yaratan açıklamalarından özet ana başlıklar şöyle:
-Eskiden İstanbul’a 16 ton günlük taze süt giriyordu, şimdiyse bu rakam 26 ton. Arz talep meselesi. Halkın biraz bilinçlenmesi lazım. Bugün beni alan şoför arkadaş, ‘Biz kendi yoğurdumuzu kendimiz yapıyoruz. Geçen gün hazır olanını aldım, ama yiyemedik’ dedi. Neden? Çünkü hepsi ilaçlı artık!
-Topraklara verilen tarım ilacı -ben onlara tarım zehiri diyorum. Topraklarımızda mineral kalmadı. Bunlar rant için atılıyor. Bunlar, ilaçlanarak daha fazla ürün veriyor ama, sağlıksız. Bunları kontrol altına alırsak daha sağlıklı bir geleceğimiz olabilir.
-Tahıl yiyip koyun beyinli olmayalım-
“Dünyada yaşayıp stressiz olmayan bir kişi bana söyler misiniz?” diye soran Karatay, “İngiliz Kraliçesi’nden Prensine kadar herkes stresli. Tahıl yemeyelim, koyun beyinli olmayalım” açıklaması yaptı.
Karatay, öğrencilerin beslenmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:
“Öğrencilerimiz, beslenme bakımından perişan. Stres altındalar ve sabahlara kadar çalışıyorlar veya eğleniyorlar. Liselerde ve ortaokulda gazlı ve şekerli içecek-yiyecek satılması yasaklandı. Bu çocuklar bizim geleceğimiz, onlara iyi bakmalıyız. İspanya’da bir araştırma yapıldı. Mısır şurubu şekerinin Alzheimer yaptığı ve beyni bozduğu ortaya çıktı, ama bu mısır şurubu ülkemizde çok satılıyor. Halkımız gerçekten çok ama çok bilinçsiz.
Hekimlik bir sanattır. Öyle bir sanattır ki, objesi insandır ve bu sanatı kullanmak için teknolojiyi kullanmak gerekiyor. Türkiye’ye en önemli teknolojileri ben getirdim. Mesela bacaktan anjiyo yapmayı ben getirdim. Ben bunlara karşı değilim, ama teknolojiyi fazla kullandığımız zaman hayatımızı olumsuz etkiliyor.”
-Cemil Yıldız-