Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gençlerin Kaygıları Giderilmeli

Şahin, gençlerin işsiz, ümitsiz

Şahin, gençlerin işsiz, ümitsiz olduğunu söyledi, konuyla ilgili önergeyi meclis gündemine getirdi

      CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, bir grup milletvekiliyle birlikte Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede, gençlerin işsiz, ümitsiz olduğunu söyledi, tüm kaygılarının bir an önce giderilmesinin önemine vurgu yaptı.

      Türkiye’nin, toplam nüfus içerisinde genç nüfus oranı yüksek olan ülkeler arasında yer aldığını belirten Şahin, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen yıl itibarıyla 15-24 yaş grubundaki genç nüfusun 12 milyon 955 bin 672 kişi olarak hesaplandığını bildirdi. Bunun, Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 15,6’sına karşılık geldiğine dikkat çeken Şahin,  Türkiye’nin genç nüfus oranının %15,3 ile Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin genç nüfus oranlarından daha yüksek olduğunu belirtti,  Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin genç nüfus oranları incelendiğinde, 2021 yılında genç nüfus ortalamasının %10,6 olduğu bilgisini verdi.  

Gençlerin sorunları dağ gibi …

      Türkiye genç bir nüfus sahipken; ne yazık ki gençlerimizin sorunlarının dağ gibi yığıldığına değinen Şahin, konuyla ilgili önergede şunlara yer verdi: “Bu kadar genç nüfusa sahip bir ülkede; gençlerin bilgilerinden, dinamikliğinden, girişimci ruhlarından, okur yazarlıklarından ne yazık ki yeterince faydalanılamamaktadır. Çünkü gençlerimiz derin ekonomik buhrandan etkilenmekte; geleceğe dair inançları kalmamaktadır.

      Gençlerimiz işsiz; gençlerimiz ümitsizdir. TUİK Haziran 2022 rakamlarına göre; Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %20,4’dür. 15-34 yaş grubundaki toplam genç işsiz sayısı 2 milyonu aşmıştır. Ancak geniş tanımlı genç işsiz sayısı 3 milyon 452 bine ulaşmıştır.

Baskıcı ortam memnuniyetsizliği …

      15-34 yaş arasında en az 2 yıllık üniversite mezunu işsiz sayısı 734 bindir 1 milyon 214 bin üniversite mezunu ise iş bulma ümidini yitirdiği için artık işsiz bile sayılmamaktadır. Meslek sahibi olan gençler ise ağır çalışma koşulları; işyerlerinde yaşadıkları baskılar, düşük ücret politikaları nedeniyle yurt dışına göç etmekte; ya da göç etmenin yollarını aramaktadır.  Gençler ayrıca ifade özgürlüğünün olmamasından; fırsat eşitsizliğinden şikayetçidir. Kendilerini ifade edemediklerini belirten gençler; baskıcı bir ortamda yaşamaktan duydukları memnuniyetsizliği her platformda dile getirmektedirler.

Soru skandalları güveni zedeliyor …

      Diğer taraftan barınma ve geçinme sorunu yaşayan öğrenciler ise bu sorunlarla başa çıksa bile; üniversiteyi bitirdiklerinde iş bulma konusunda kaygı yaşamaktadır. Sınavları başarsa bile yapılan sözlü mülakatlar ile yapılan haksız elemeler; liyakatsiz atamalar, KPSS’de yaşanan soru skandalları gençlerin geleceğe olan güvenini zedelemekte; adil bir şekilde iş

bulabilecekleri inancını yok etmektedir. Gençlerimizin daha özgür, daha refah, daha güvenilir, şeffaf ve adil bir Türkiye’de yaşayacaklarına dair inançlarının sağlamlaştırılması, beyin göçlerinin önüne geçilmesi Türkiye’nin geleceğinin inşası için son derece elzem olup; biran evvel buna dair stratejik planların ortaya konması ve uygulanması gerekmektedir.

Kalıcı çözümler üretilmeli …

      Bu bağlamda; ülkemizin geleceği olan gençlerin yaşadığı sorunların tespiti; bu sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi ve sorunlara yönelik öncü tedbirlerin alınması; gelecek kaygısı yaşayan gençlerin kaygılarının önüne geçilmesi; gençlerin geleceğinin inşası için stratejik planlamaların yapılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”

      Mehmet ÖZGÜN