Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Geri dönüş için somut adım atılmalı

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Antakya Orhanlı Kentinden bağlandığı Halk TV programında 6 Şubat depremi sonrasında Hatay’dan yaşanan göçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Kara, Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilindiğini, Mustafa Kemal Atatürk’ün “şahsi meselem” dediği birbirine bağlı coğrafyasıyla öne çıkan bir şehir olduğunu belirtti. Ancak, 6 Şubat depremi sonrasında yaşanan acı olaylar ve ardından meydana gelen göç dalgası, Hatay’ın çehresini değiştirdiğini dile getirdi.
Kara, yaptığı açıklamada, şu anda 400-600 bin civarında Hataylı yurttaşın şehir dışına çıktığına dair kamuoyuna yansıyan bilgiler olduğunu paylaştı. Göç edenlerin çoğunun çocukları veya eşleri için ayrıldığını belirten Kara, bu insanların birçoğunun, kendi istekleri dışında zorunlu nedenlerle ayrıldığını vurguladı.
Hatay’ın tarihinde benzeri görülmemiş bir zorlu süreçten geçtiğini ifade eden Milletvekili Kara, “Bu kişilerin çoğu, Hatay’a dönmek istiyor, ancak bunun için eğitim, sağlık, barınma ve sosyal hizmetler gibi temel ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Şu an için maalesef geri dönüş için uygun bir ortam oluşmamış durumda” dedi.
Kara, ayrıca idare ve iktidarın sorumluluklarını yerine getirmediğini savunarak, Hatay’da yaşanan sorunların çözümü için daha fazla çaba harcanması gerektiğini belirtti. “Artık Hatay’da her şey bitti” düşüncesine kapılmamak gerektiğini vurgulayan Kara, yönetimin acil bir şekilde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi çağrısında bulundu. (Adil Yeşildağ)