“Gezi’den dayanışma, umut, sevgi doğdu”

“Gezi’den dayanışma, umut, sevgi doğdu”

Gezi Parkı olaylarının 8. yıldönümünde siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları bir araya geldi …
Gezi Parkı olaylarının 8. yıldönümünde siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları Abdullah Cömert’in öldürüldüğü mekanda bir araya geldi. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen anma etkinliğinde Gezi’den dayanışmanın, umudun, paylaşmanın, kararlılığın, sevginin doğduğuna vurgu yapıldı.
Disk/Genel-iş, SODAP, Eğitim-Sen, İHD, Tüm Emekliler Sendikası, Halkların Demokratik Kongresi, TMMOB, Kırkyama Kadın Dayanışması, CHP, Defne Halk İnisiyatifi, HDP, AKA-DER, SYKP, Mücadele Birliği, EMEP ve Sol Parti’nın katılım sağladığı etkinlikte şunlara değinildi: “Tam 8 yıl önce bugünlerde Taksim Meydanı’nda, Gezi Parkı’nda, Armutluda ve ülkenin dört bir yanında direnişe geçenler, yaşamımız ve yaşam alanlarımıza, insanlığa, bilime, hukuka, barışa ve sevgiye amansız bir şiddetle saldıranların karşısında omuz omuza verdiler, insanlık oldular! Barış oldular! Sevgi oldular! Günden güne tırmandırılan şiddete, adaletsizliğe, karşı direnmek için meydana çıkan; silahları barış, sevgi ve umut olan Abdullah Cömert, Ahmet Atakan işte bu sokaklarda katledildiler. Tüm dünyaya örnek olan, milyonlarca yurttaşın güzel bir geleceğe dair umudunu yeşerten Gezi Direnişi, en zor zamanlarımızda dahi bizlere yaşam enerjisi olurken; iktidarlarının devamı uğruna bütün insani değerleri yok etmeye çalışan siyasi iktidarın kâbusu olmaya devam edecektir.

Onlarca kişiye 6,5 yıl sonra dava açıldı …
Gezi direnişine katılanlara karşı açılan ilk dava, 29 Nisan 2015’ te tüm sanıklar beraat kararı ile sonuçlandı. 18 Şubat 2020 de ikinci Gezi davası da beraat kararı ile sonuçlandı. 21 Mayıs 2021’de Gezi’nin 3. davası görüldü. Şehrimizde onlarca arkadaşımıza tam 6,5 yıl sonra dava açıldı. 70 binden fazla öğrencinin, 42 medya çalışanının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve on binlerce siyasinin tutuklu olduğu; onlarca gazete, televizyon ve basın organının kapatıldığı veya baskı altında yayın yaptığı; KHK’larla yüz binlerce insanın ihraç edildiği, atanmış rektörlerle akademinin siyasallaştırıldığı, üniversitelerin niteliksizleştirildiği, fabrikaların, tersanelerin, limanların satıldığı, mega projeler, enerji ve altyapı inşaatları adı altında kıyılarımızın, ormanlarımızın, tarım alanlarımızın, derelerimizin talan edildiği, işçi ve kadın cinayetlerinin, tacizlerin, tecavüzlerin sıradanlaştırıldığı, demokrasiden, hukuktan, adaletten, insanlıktan, barıştan ve doğadan yana her türlü sesin giderek artan baskı ve şiddetle kısılmaya çalışıldığı bu günlerde; yaşamın sesi gürleşiyor ve bir umut iklimi ülkemizi sarıyorsa bu dayanışmamızın ve direnişimizin gücünden ve haklılığındandır.

Ahmet Atakan’ı vuranlara hala dava açılmadı …
Evet, Gezi 8 yaşında! Ahmet Atakan’ı vuranlara hala dava açılmadı. Ali İsmail’ i, Abdocan’ ı katledenlere gerekli cezalar verilmedi. Katledilenlerin, yaralananların hesabı sorulmadı! Gezi direnişinde katledilen canlar, bizlere Gezi’yi emanet ettiler. Gezi’den dayanışma doğdu, umut doğdu, paylaşmak doğdu, kararlılık doğdu, sevgi doğdu… Söz veriyoruz! Gezi’de doğan bütün güzelliklere gözümüz gibi bakacağız! Bu güzellikleri yasaklara, baskılara, rağmen büyüteceğiz!” -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 3 times, 1 visits today)