Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gıda takviyesinde sağlık skandalı

Japonya’da Kobayashi Pharmaceutical Co

Japonya’da Kobayashi Pharmaceutical Co tarafından üretilen bir gıda takviyesi, kullanıcıları arasında ciddi sağlık sorunlarına yol açtı. Mart ayında beş kişinin ölümüne sebep olduğu iddia edilen bu takviyeler, toplamda 175 kişinin hayatını kaybetmesine neden olabileceği tahmin ediliyor.

Ürünlerde bulunan ‘beni koji’ adlı kırmızı küf türü Monascus purpureus, içerdikleri puberulik asit adlı toksik maddeyle ilişkilendiriliyor. Kobayashi firması, Osaka’daki fabrikasında geçen yıl nisan ve ekim arasında üretilen bazı malzemelerde bu maddeyi tespit ettiklerini açıkladı ve ürünlerini geri çağırdı.

Japonya Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, beni koji içeren takviyelerin böbrek rahatsızlıklarına yol açabileceğini belirterek soruşturma başlattı. Firma, tüketicilerden ürünleri kullanmayı bırakmalarını ve sağlık risklerine karşı dikkatli olmalarını istedi.

Takviyelerin Japonya dışında da kullanılmasıyla birlikte, Tayvan’da da benzer şekilde akut böbrek yetmezliği vakaları bildirildiği ve Çinli tüketici derneklerinin de uyarıda bulunduğu belirtildi. (Mehmet Durmaz)