Gine, Sri Lanka, Haiti Bile Bizden İyi!

Gine, Sri Lanka, Haiti Bile Bizden İyi!
TÜRKİYE, Dünya’da “Gıda Enflasyonu” en yüksek ülkeler arasında 5. sırada

Ziraat Odası Başkanı OKAY, “Mısır tohumu torbası geçen yıl 1500 TL’ydi, bugün 4000 TL. Tarımsal girdi enflasyonu %122” dedi.

Önlenemeyen zamlar, her birkaç günde bir değişen fiyatlar ve raflarda etiketi neredeyse günlük değiştirilen gıda maddelerindeki astronomik fiyat yükselişleri nedeninin, tarımsal girdi maliyetlerindeki %150’leri aşan büyük artışlar olduğu kaydedildi.
Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, geçen yıl bugünlerde torbası 1500 Lira olan mısır tohumunun bugünkü fiyatının 4000 Liraya çıktığının altını çizerek, “Mısır tohumu torbası 3600 ile 4000 TL. Geçen yıl 1500 Liraydı. Mısır ekecekler düşünceli” yorumunu yaptı.
Türkiye’nin en önemli ekonomi yazarlarını bünyesinde bulunduran Bloomberg HD televizyonunda ise “Tarımsal girdi enflasyonu yıllık bazda yüzde 121,4 yükseldi” değerlendirmesinde bulunulurken, Tarım Editörü İrfan Donat’ın bu konudaki görüşleri şöyle:
“Tarımsal girdi enflasyonundaki yükseliş sürüyor. Tarım GFE Kasım’da aylık bazda %2,39 artarken, yıllık bazda %121.49’a yükseldi. Baz etkisi yıllık oranda düşüşe neden olsa da tarımsal girdilerde aylık bazda yükseliş sürüyor. Bir başka deyişle, maliyetler artmaya devam ediyor.”
DÜNYADA GIDA MADDESİ EN PAHALI 5.ÜLKEYİZ
Bu arada Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye, gıda fiyatlarındaki artışta Dünya’da en yüksek artışın yaşandığı ülkeler arasında 5.sırada. Gine, Sri Lanka, Haiti gibi ülkelerin bile durumu Türkiye’den iyi. -Haber/Cemil Yıldız-