Gitti EYT, Geldi EPT …

Gitti EYT, Geldi EPT …

Şahin, sorunu CHP iktidarında çözeceklerini vurguladı

      CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, iktidarın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini eleştirdi. Şahin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT), Emeklilikte Prime Takılanlar (EPT) haline geldiğini söyledi ve tepkisini dile getirdi.

      İnsanların aklıyla resmen alay ettiklerini söylen Şahin, muhalefetin ve kamuoyunun baskılarıyla zorla verdikleri EYT konusunda bin bir Ali Cengiz oyunu oynadıklarını savundu.

      Şahin, konuyla ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “AKP’nin hazırladığı EYT kanun teklifi komisyona geldi. Ve bir gördük ki emeklilik hakkı kazanan EYT’lilerden 975 güne kadar fazla prim isteyecekler!  EYT’lilere ‘Ya git iş bul 975 gün daha çalış ve primini öde devlete, ya da ver 100 bin, ver 180 bin seni emekli edelim, yoksa emeklilik falan yok sana’ diyorlar. Nereden bulacak insanlar bu parayı, neden 3 yıl da prim ödemek zorunda bırakılıyorlar?!  Tam bir şark kurnazlığı; emekli olanlara verilecek emekli ikramiyesini de EYT hakkı kazanandan alacaklar ve bir nevi ikramiyesiz emekli edecekler. AKP’nin seçimi kurtarmak için yaptığı işlerin altı üstü yok. Verdikleri maaş zammı 3 haftada eriyor, maaşlara gelen zam daha vatandaşın cebine yansımadan binden fazla ürüne zam üstüne zam yağıyor. Para eriyor pul oluyor.

      Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş! Görünen o ki Türkiye’nin diğer sorunları gibi EYT sorunu CHP iktidarında çözülecek. Hak verilmez, haklar alınır! EYT hakkını CHP verecek. Sözümüz söz. Geliyoruz.”

      Mehmet ÖZGÜN