Göç Uzmanı Prof. Murat Erdoğan:

Göç Uzmanı Prof. Murat Erdoğan:

“Mültecilerin geri dönecek yerleri yok”

Hatay ve diğer kentlerin sığınmacı kalabalığına dair konuşan isim, Göç Uzmanı Prof. Murat Erdoğan olurken, “Durum sadece insani değil, aynı zamanda politik de” dedi.

Afganistan’da, radikal İslamcı Taliban güç kazandıkça, komşu ülkeler ve Türkiye’ye kaçan Afganların sayısı da artıyor. İran üzerinden Türkiye’ye ulaşan ve çoğunluğu genç erkeklerden oluşan Afgan grupların, İran-Türkiye sınırını kaçak geçtikleriyle ilgili görüntüler ise gergin bir ortamda tartışılmaya devam ediliyor. Sosyal medyada mültecilere yönelik sert, dışlayıcı, kimi zaman ırkçı söylemlerin bu dönemde daha da artması da buna dair.
-TABLO NET!-
Köln Radyosu’ndan Ceyhun Kara’nın bu konudaki sorularını yanıtlayan ve genel anlamda Türkiye’deki sığınmacılar için konuşan Göç Uzmanı Prof. Dr. Murat Erdoğan, “Mültecilerin geri dönecek yerleri yok” tespitini paylaşırken, şunları dile getirdi:
“İnsani hareketliliği tek taraflı olarak engelleyemiyorsunuz. Türkiye’nin, Suriye ve diğer komşuları ile ilişkileri düzeltilemezse, bu tür geçişler her hâlükârda mümkün olabiliyor. Yaşanan bu durum, sadece insani değil, aynı zamanda politik de bir durum. Mesela AK Parti’nin Suriye’de bir politikası vardı, ama çalışmadı! Bunun karşılığında da Türkiye, yüksek miktarda mülteci almak durumunda kaldı.”
“Geri dönüş” için de oldukça çarpıcı bir örnek veren Erdoğan, “Almanya’ya giden Türklerin cennet bir vatanı vardı, ama yine de dönmediler. Türkiye’deki Suriyelilerin ve şimdilerde gelen Afganlıların ise geri dönecekleri bir ülkeleri yok” dedi.
-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)