Gölbaşı tertemiz

Gölbaşı tertemiz

Çıkan atıklar içinde mangal bile var…

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Gölbaşı’nın temizliğine katıldı, deniz malzeme ve giyimiyle göle daldı, gün boyu atık ve çöplerin temizlenmesine katıldı. Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, dün başlayan Dünya Çevre Haftası dolayısıyla mesaj da yayınladı.
Yavuz’un mesajı şöyle:
“İçinde bulunduğumuz toplumu oluşturan ortam çevremizdir. Kalbimiz kadar temiz bir çevrede yaşamak her insanın hakkıdır.
Dünya Çevre Günü’nün amacı; Sürdürülebilir akıllı bir kalkınma politikası uygulayarak, insanların yaşamlarını iyi bir düzeyde sürdürebilmeleri için gereksinim duydukları doğal kaynakları gelecek nesilleri de düşünerek doğaya, amaca ve çevreye uygun bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır.
Doğayı korumak, çevre sorunlarının çözümü için çalışmak ve gelecek kuşaklara daha temiz daha iyi bir yaşam alanı bırakmak tüm insanlığın en önemli görevlerinden birisi olmalıdır.
Dünya nüfusunu hızla artması, çarpık kentleşme, sanayileşme artıklarının çevreye yayılması, toprak, hava, su gibi doğal kaynakların israf edilmesi gibi faktöre bağlı olarak iklim değişikliğinden toprak, su ve havanın kirlenmesinden, biyolojik zenginliğin azalmasına kadar baş gösteren çeşitli önemli sorunlar insanlığı ve geleceği tehdit etmektedir.
Tabiatı korumak ve küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, hepimizin ahlaki ve insani görevidir. Şunu her zaman hatırlamalıyız! Dünya bize emanet, bizden de gelecek nesillere emanet olacaktır.
Bu amaçlar doğrultusunda, 5-10 Haziran tarihleri arasında kutlanan Dünya Çevre Haftası nedeniyle ve Hatay Expo 2021 Projesi kapsamında, Gölbaşı Gölündeki kirliliğin temizlenerek gölün daha temiz bir şekilde doğaya hizmet etmesinin sağlanması ve Gölbaşı Gölü’nün doğal su altı zenginliklerini dünyaya tanıtılması, çocuklarımıza ve halkımıza dünyamızın geleceğinin kurtulması için çevremizin temiz tutulmasının önemi anlatılarak bir farkındalık yaratılması amacıyla Kırıkhan Kaymakamlığı, Kırıkhan Belediyesi, İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve Hatay Tabiatı Koruma Derneği tarafından Türkiye’nin ünlü Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, İSTE’den gelen 20 profesyonel dalgıç, çevreci birçok dernek üyeleri, vatandaşlarımız ve çocuklarımızla bir araya gelerek 4 Haziran Pazar günü saat 09:00’da Gölbaşı Gölü’nde ‘Çöp Atma El At. Gel Birlikte Temizleyelim, Çevreni Temiz Tut’ diyerek, sualtı ve kıyı temizliği etkinliğine katıldık. Çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza tişörtler, şapkalar ve çöp poşetleri dağıtarak, Gölbaşı Gölü’nün kirlenmesine neden olan atık maddelerin gölün içinden çıkartılarak çöp aktarma istasyonlarına gönderilmesini sağladık.
Daha temiz bir dünya için çevreye olan sorumluluklarımızı, toplum ve bireysel olarak yerine getirip insanlığı daha temiz yaşanabilir dünya bırakma temennisiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün tüm insanlığa hayırlar getirmesini dilerim.” -Cemil Yıldız-

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)