Göletlere balık takviyesi

Göletlere balık takviyesi

Hedef; protein açığının kapatılması

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ilimizdeki göletlere 115 bin adet yavru Sazan Balığı bırakıldı.
Bakanlık tarafından yürütülen “Balıklandırma Programı” kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nce ilimize tahsis edilen 115.000 adet sazan balığı yavrusu geçtiğimiz gün Kırıkhan Gölbaşı Gölü, Reyhanlı Yenişehir Göleti, Merkez Karlısu Göleti, Yayladağı Hisarcık, Görentaş ve Yalaz göletlerine bırakıldı.
Balıklandırma çalışmalarının her yıl düzenli olarak yapıldığı belirtilirken; rezervuarlara adaptasyonunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin kuvvetli olması, etinin lezzetli ve balıkçılarca makbul bir tür olması sebebiyle sazan (Cyprinus carpio) balığının tercih edildiği bildirildi. Etkinlikle, doğal stoğun desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi ve atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması ve protein açığının kapatılmasında öneme haiz olan su kültürünün desteklenmesinin hedeflendiği ifade edildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç; “Hatay’daki göletlerde su ürünlerinin populasyonunun artırılması için düzenli olarak yapılan balıklandırma çalışmaları kapsamında 2017 yılında ilimize tahsis edilen 115.000 adet yavru sazan balığı göletlerimize bırakılmıştır. Böylece balık populasyonunu artacak ve göl ekosisteminin canlı tutulmasını sağlanacaktır.
Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve rezervuarda stoğun gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize önemli görev düşmektedir. Bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bakanlığımızın sirkülerde belirlediği avlanma zamanı ve avlanabilecek balık boyu standartlarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gereklidir” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 2 times, 1 visits today)