Gönüllülerden Antakya Belediyesi’ne hem teşekkür, hem uyarı…

Gönüllülerden Antakya Belediyesi’ne hem teşekkür, hem uyarı…

Antakya Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa Özal, Antakya Belediyesi tarafından kentte yürütülen asfaltlama çalışmaları nedeniyle Başkan İzzettin Yılmaz’ı kutlayıp teşekkür ederken, parke yerine beton asfaltlama yapılmasının sağanak yağış sürecinde sıkıntılara yol açabileceği yönünde uyarıda bulundu.
Antakya Gönüllüler Derneği Başkanı Mustafa Özal’ın açıklaması şöyle:
“Antakya Belediyesi’nin, hizmetlerine hızla devam etmekte olduğunu görmekteyiz. Belediyemizin çalışmalarından dolayı Başkan Sayın İzzettin Yılmaz ve çalışma arkadaşlarını kutlarız.
Antakya Belediyesi; Cebrail, Akevler ve General Şükrü Kanatlı Mahallelerinde, altyapı çalışmaları sonucu bozulan yollarda iyileştirme çalışmaları yapmaktadır. Dünyamızda, küresel ısınma ve kentleşme gibi nedenlerle, yağışlarda düzensizlikler yaşanmaktadır. Önceki yıllardaki yağış istatistikleri ile günümüz yağışları karşılaştırıldığında, düzensizliklerin olduğu bir haftada yağan yağmurların birkaç saate yağdığı görülmektedir. Bu yağış düzensizliği, yetersiz altyapı nedeniyle su baskınlarına, sele yıkıma hatta can kayıplarına sebep olmaktadır.
Antakya Belediyemizce iyileştirme çalışmaları yapılan yollar, önceki dönemde parke kaplı idi. Parke kaplama, ara boşluklarla, yağmur sularının çoğunun toprağa geçmesine imkan tanımakta idi. Antakya Belediyesi, bu sokakları şimdi ise asfalt ile (su geçirgenliği olmayan) kaplamaktadır.
Bu mahallelerimizde, yolların su geçirmeyen asfaltla kaplanmasına ilave, bu yağmur sularının tahliyesi için altyapı olmaması, ilerde telafisi mümkün olmayacak zararlara, su baskınlarına, ana yolların nehirlere dönmesine, kenar evlerin bodrum katların dolmalarına neden olabilecektir.
Yağmur yağmasıyla beraber karşılaşacağımız can ve mal kayıplarına neden olabilecek su baskınları ve sel felaketlerine karşı önlem alınmasını, Antakya Gönüllüleri olarak talep etmekteyiz.” -Mehmet Durmaz-