Google, Amazon, Tiktok, Twitter…

Google, Amazon, Tiktok, Twitter…

Bu Mesele, Siyaset Üstü!

Hüseyin Yayman: “En önemli gündemimiz, vatandaşların kişisel hakları ve verilerinin korunması konusu…”

Ankara’nın son dönemde sık sık dile getirdiği, ancak kamuoyuna “sosyal medyaya sansür” olarak yansıyan düzenlemelerin ve bu kapsamda sürdürülen çalışmaların ‘siyaset üstü’ olduğunu dile getiren, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Komisyonumuza, bu hafta Google ve Amazon’un temsilcisi gelecek. Önümüzdeki hafta Tiktok’un temsilcilerini davet edeceğiz. Twitter ile yazışmalarımız devam ediyor” dedi.

-VAZGEÇİLMEZ-

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Dijital Mecralar Komisyonu’nun “dijital diplomasi” adını verdiği çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Yayman, en önemli gündemlerinin, vatandaşların kişisel hakları ve verilerinin korunması olduğunu vurguladı. Yayman, “Biz, bunu çok önemli ve vazgeçilmez buluyoruz. Bir diğeri, temsilciliklerin, Türkiye’de daha aktif biçimde çalışması ve vatandaşlarımızın taleplerini, şikayetlerini takip etme, sonuçlandırma anlamında bu sürecin devam etmesi” ifadelerini kullandı.

Siyaset kurumunu ve demokrasiyi rehin alan, tehdit eden ulus aşırı dijital şirketlerin, kendilerini yasama, yürütme ve yargının yerine koyarak karar almasını ve bu anlamda kendilerini ulusal parlamentoların üzerinde görmesini doğru bulmadıklarını belirten Yayman, şunları kaydetti:

“Bu mesele, siyaset üstü ve bu konunun, ne kişisel özgürlükler ve ne de sadece ulusal güvenlik bağlamında bu dikotomi ile ele alınmasını doğru buluyoruz.”

Tamer Yazar

(Visited 32 times, 1 visits today)