“Gün, birlik ve beraberlik günüdür”

“Gün, birlik ve beraberlik günüdür”

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, “Çanakkale Zaferi’nin, özellikle de genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır” dedi ve ekledi…

Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Payas Şairler Buluşması”, İskenderun Yelken Kulübü’nde düzenlenen tanıtım toplantısıyla start aldı. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya toplam 14 Şair katılım gösterdi.
Payas Kaymakamı Hakan Kılınçkaya ve Dünya Söz Akademisi Başkanı Hayrettin İvgin’in de hazır bulunduğu basın toplantısında, gerçekleştirilecek bu anlamlı ve önemli buluşmaya işaret eden Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Çanakkale Zaferi’nin, Türk Askeri’nin iman gücü ile kazanıldığını ve dünya tarihine altın harflerle yazıldığını söyledi.

-Şairler öğrencilerle-
Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen 14 Şair’in, Payas’taki etkinlikler kapsamında öğrencilerle de bir araya geleceğini söyleyen Bekir Altan, “Şairlerimiz; Çanakkale Şehitleri, Şiir ve Şair konulu söyleşiler yapacaklar. Bugün saat 19.30’da Payas Selim Şahin İlkokulu Konferans Salonu’nda yapılacak ‘Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Payas Şairler Buluşması’ etkinliğimize tüm halkımızı davet ediyoruz. Program’da, Çanakkale Şehitleri konulu bir de sürpriz etkinliğimiz olacak” dedi.
-Ağır diyet-
Konuşmasında, “Vatan dediğimiz bu aziz toprakların diyeti Çanakkale’de ağır bir şekilde ödendi” diyen Altan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çanakkale Zaferi’ni 3 kelime ile anlatmak gerekirse; Geldiler, gördüler, döndüler… Çanakkale Zaferi’nin, özellikle de genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. Bugüne kadar, 47 otobüsle, toplam 2162 kişiden oluşan öğrencilerimizi ve ailelerimizi, Payas’tan Çanakkale’ye götürdük. 2017 yılında, Çanakkale’yi keşif turlarımız devam edecek. Şehitlerimizi her zaman ziyaret etmeli ve anlamlıyız.”
-Birlik günü-
Türkiye’nin içinden geçtiği sürece de işaret eden Bekir Altan, “Gün, birlik ve beraberlik günüdür” derken, net bir mesaj verdi:
“Onlar, bizim rahat yaşamamız için büyük bir savaş verdiler. Yüce Rabbim, Aziz Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Milli birliğimizin ve beraberliğimizin en anlamlı örneği olan Çanakkale savaşlarında yitirdiğimiz, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen 300 bin şehidimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gün, birlik ve beraberlik günüdür.”
Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)