Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Manşet

Günde 1000 Litre Süt

Yoksul Ailelere Ulaştırıldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, hizmet dolu bir yılı geride bıraktıklarını söyledi

      Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 2021 yılının koronavirüs pandemisi, ekonomik kriz ve derin yoksulluk gerçekleri ile öne çıkarken, tüm olumsuzluklara rağmen yıl içinde hizmetlerini arttırarak sürdürdüklerini bildirdi.   

      Hatay’ın, hizmet dolu bir yılı geride bırakırken yeni yılı umutla, huzurla ve sağlıkla karşılamaya hazırlandıklarını belirten HBB yetkilileri, Hatay halkının hak ettiği hizmeti alması için 2022’de de aynı özen ve şevkle çalışmalarını sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı.

      Ülkedeki ekonomik olumsuzluklar, derin yoksulluk özellikle açlık sınırı altında ve günlük yevmiye ile çalışan vatandaşlar için dip yokluk durumu oluşturmuşken HBB’nin, ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek onların yanında olduğunu belirten yetkililer, 15 ilçedeki Sosyal Marketler aracılığıyla 25 bin 807 aileye kıyafet yardımı yaptıklarını, yıl boyunca temel ihtiyaçların karşılanabileceği Hatay Kart’ı yaklaşık 18 bin 500 aileye ulaştırdıklarını, 20 bin aileye gıda kolisi götürdüklerini, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının günlük taze süt tüketebilmesi için günlük ortalama 1000 litre sütün bu ailelere ulaştırdıklarını ifade etti.

Modern yollar …

      Hatay Büyükşehir Belediyesi, üstyapı çalışmalarını da aynı özen ve ciddiyetle sürdürdüğünü belirten yetkililer, altyapının tamamlandığı noktaları uzun ömürlü beton asfaltla buluşturduklarını, 93 farklı noktada 114 kilometre beton asfalt ve 54 kilometre sathi kaplama serimi gerçekleştirdiklerini, 180 noktada 555 bin metrekare parke taşı döşediklerini, 55 bin metrekare kaldırımı da Hatay halkının hizmetine sunduklarını bildirdi.

      Köprü, menfez, taş ve betonarme duvar ile çeşitli yapım çalışmalarını 15 ilçede sürdürdüklerini belirten yetkililer, vatandaşların kış aylarında mağduriyet yaşamaması için birçok dere ve kanalı temizleyerek yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçtiklerini ifade etti.

Daha yeşil bir Hatay …

      HBB yetkilileri, 2021 yılı içerisinde şehre birçok yeni yeşil alan kazandırdıklarını, mevcut alanların bakım ve onarımını ihmal etmediklerini bildirdi, sadece 2021’de 356 bin 870 metrekarelik alanı yeşillendirip, bakım ve onarımını yaptıklarını, park, meydan, bulvar ve daha birçok alanda 1 milyon 507 bin ağaç, bitki ve çiçeği toprakla buluşturarak şehrin görünümüne estetik değer kattıklarını dile getirdi. Özellikle park ve meydanların aydınlatmasını solar sistem aydınlatma üniteleri ile değiştirdikleri bilgisini veren yetkililer, yaptıkları diğer çalışmalarla birlikte 2 milyon liralık bir tasarruf sağladıklarına dikkat çekti.

      Ekmeğini topraktan kazanan çiftçiyi 2021 yılında da unutmadıklarını belirten yetkililer, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın kırsal kalkınma projesini daha da ileri taşımak için var gücüyle çalıştıklarını söyledi.

Üreticiye destek …

      Büyükbaş hayvanların tırnak bakımından sulama kanalı temizliğine, aquaponik ve hidroponik sistemle sebze üretiminden, ata tohumları ve zeytin kasası dağıtımına kadar birçok başlıkta üreticinin yanında olduklarını söyleyen HBB yetkilileri, koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarına hassasiyetle yaklaştıklarını, bu konudaki faaliyetlerine 2021’de de devam ettiklerini bildirdi. Sağlık kuruluşu, kamusal alanlar, ibadethaneler, toplu taşıma araçları gibi sayısız alanda çalışma yaptıklarına da değinen yetkililer, 20 bin 372 noktayı özenle dezenfekte ettiklerini, yıl içinde larva, uçkun, kemirgen ve haşere ilaçlamalarını da aksatmadıklarını, 654 bin 651 noktayı insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde ilaçladıklarını söyledi.

HBB itfaiyesinden hayat kurtaran müdahaleler …

      İtfaiyelerinin, 2021 yılında yine yoğun mesai harcadığını belirten yetkililer, yaz aylarında kent genelinde çıkan orman yangınlarına ivedilikle müdahale ettiklerini,  ülkemizin farklı şehirlerindeki orman yangınlarının söndürülmesinde ön saflarda görev yaptıklarını bildirdi. HBB itfaiyesinin Samandağ Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin karşılık bulduğunu söyleyen yetkililer, sahildeki rip akıntısı sebebiyle geçmiş yıllarda yaşanan can kayıplarının, tam eğitimli ve donanımlı cankurtaranlar sayesinde bu yaz sezonunda hiç yaşanmadığını ifade etti. Yetkililer, her yıl 15 Mayıs itibariyle sahildeki 4 gözetleme kulesinden yaşanabilecek tehlikelerin önüne geçmek için hazır kıta bekleyen HBB’nin cankurtaranlarının, sezon içinde boğulma tehlikesi geçiren 78 vatandaşı kurtararak sağlık ekiplerine teslim ettiğini de bildirdi.

EXPO’21 ile tanıtım atağı …  

      Yetkililer, altyapı ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra şehrin turizm, ticaret ve tanıtımına can suyu olacak Expo’21, Hatay Deniz Otobüsü(HADO) ve gastronomi atılımlarında da büyük mesafe kat ettiklerini bildirdi, 1 Nisan 2022’de başlayacak olan Expo’da tüm hazırlıklar sürerken Hataylıları, baharı Expo ile karşılayacak olmanın heyecanının sardığını söyledi. 2021 yılının HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın, olimpiyatlar ve FIFA organizasyonundan sonra dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olan EXPO ile Hatay’ı tanıtarak kente yatırım çekmek için yoğun çaba harcadığı bir yıl olduğunu belirten yetkililer, Expo’21 Hatay’ın tanıtımı ve daveti için 50’den fazla ülkenin büyükelçisini ziyaret eden ve hepsini tek tek Hatay’a davet eden Savaş’ın, Türk cumhuriyetlerine yaptığı ziyaretlerle de iş birliğini geliştirdiğini dile getirdi. Yetkililer, bu iki ülkeden ilgili bakanlıklardan iş dünyasına kadar çok sayıda ziyaret gerçekleştiren Savaş ve beraberindeki heyetin, yatırım ve ticarette iş birliği anlaşmaları imzaladığını hatırlattı.

      Mehmet ÖZGÜN

DİĞER VİDEOLAR