Günde 20 Akaryakıt Bayisi Kapanıyor

Günde 20 Akaryakıt Bayisi Kapanıyor
GÜZELMANSUR, sorunu TBMM’ye taşıdı ve 7 ayda kapanan 412 bayi ile 200.000 çalışanın işini kaybettiğini bildirdi.

Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her gün ortalama 20 akaryakıt bayisinin, zarar etmesi nedeniyle kapandığını savundu. TBMM’de konuyu gündeme taşıyan Güzelmansur, mevcut uygulama nedeniyle kapanmaların devam edeceğine de dikkat çekti.

Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de yaptığı konuşmada, yaklaşık 200 bin akaryakıt istasyonu çalışanının işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna vurgu yaptıktan sonra şunları söyledi:
“EPDK verilerine göre, şu anda Türkiye’de 12.437 akaryakıt bayi faaliyet gösteriyor. Bu sayı, Haziran 2022 verilerine göre 12.849 idi. Başka bir deyişle, yedi ayda 412 akaryakıt bayisi kapandı. Akaryakıt bayileri bir bir kapanıyor. Çünkü akaryakıt bayileri zarar ediyor.
Giderlerindeki artış yüzde 92’yi buldu. Bir bayi, günde 10 bin litre akaryakıt satsa dahi, aylık zararı 90 bin lirayı aşıyor. Kaldı ki bu kadar satış yapan bayi sayısı da oldukça az. Yapılan satış miktarı düştükçe zarar da artıyor.
Ey yetkililer, akaryakıt bayilerinin çığlığını ne zaman duyacaksınız? Maktu kâr uygulamasına ne zaman son vereceksiniz? Bu soruna sessiz kalmaya devam edip, 200 bin akaryakıt çalışanının işsiz kalmasına göz mü yumacaksınız?”
-Haber/Cemil Yıldız-