Günümüz Turizmine Kazandırılacak

Günümüz Turizmine Kazandırılacak

Uzun Çarşı’nın restorasyon ve yenileme çalışmaları için protokol imzalandı …

Antakya’da Tarihi Uzun Çarşı’nın restorasyon ve yenileme çalışmaları için Kültür Turizm Bakanlığı ve Antakya Belediyesi arasında protokol imzalandı.
Tarihi Kurşunlu Han’da düzenlenen törene AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör ve esnaf temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’ın en önemli eserlerinden birinin Uzun Çarşı’nın restorasyonu olacağını belirterek, “Bugün Hatayımız için tarihi bir gün. Gerçekten AK Parti’nin Hatay’da çok büyük eserleri var. Barajlar, otobanlar, yollar yapıldı ama bence Hatay’ın en önemli eserlerinden bir tanesi Uzun Çarşı’nın restorasyon ve renovasyon çalışmasıdır. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığım dönemimde kimse bu projenin ismini dahi kimse ağzına alamazken ‘biz buna başlayacağız’ dedik. O dönelerde bulunan bakanımız, belediye başkanımız ve İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Hüsnü Işıkgör’ün büyük katkıları ile bu noktaya geldik. 2 yıl gibi uzun bir proje aşaması oldu. Çünkü bu bir tarihi yapı, korunması, kullanılması gerekiyor. Böyle bir protokol ile Tarihi Uzun Çarşı’da tarihi adım atıyoruz” dedi.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, projenin Antakya’ya hayırlı olmasını dileyerek projenin Antakya’nın tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Uzun Çarşı için yepyeni bir dönem başlatacağını ve günümüz turizmine kazandıracaklarını söyledi. Mehmet ÖZGÜN