Güzelmansur Konuştu!

Güzelmansur Konuştu!

Yayman ‘cevap’ Verdi…

Önceki gün Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Güzelmansur, Hatay’ın, vergi gelirleri noktasında alamadığı yatırımları gündeme taşırken, Ak Parti’li Hüseyin Yayman ise Hükümet’in Hatay için yaptıklarını sıraladı ve bir de eleştiri ekledi… “Hükümet bunları yaparken, beş yıldır Hatay Büyükşehir’ yöneten Belediye Başkanı hangi hizmeti yaptı, gelsin lütfen ifade etsin!”

Topladığı vergilerle, faiz ödemeleri başta olmak üzere bütçe harcamalarını finanse etmeye çalışan devlet, her 100 TL’lik verginin 79 TL’sini, İstanbul başta olmak üzere, Hatay gibi ekonomik potansiyeli yüksek illerden elde ediyor. Bu yılın Ocak-Nisan döneminde ülke genelinde 81 ildeki ekonomik ve ticari faaliyetlerden toplam 76 milyar 399.6 milyon TL vergi tahakkuk ederken, bunun yüzde 69.6’sı oranında, 53 milyar 157.8 milyon TL’lik tahsilat gerçekleştirildi.
İller bazında tahsil edilen vergi tutarında dört büyük ili (İstanbul, Kocaeli, Ankara ve İzmir) takip eden illerden bir tanesi Hatay. Hatay, 2018 yılının ilk dört ayı içinde 495.4 milyon TL’lik vergi tahsilatı ile ilk dört ayda en çok vergi toplanan ilk on il arasında yer aldı.
Eldeki rakamların oluşturduğu tabloda, Hatay’ın sunduğu katkı, önceki günkü TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Hatay Milletvekillerinin de gündemi oldu.
-ANKARA ELEŞTİRİSİ-
Meclis’teki konuşmasında, İktidar’ın resmi istatistiklerde görmezden geldiği gerçek rakamlar olduğunu dile getiren CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hatay’da yaşayan 500 bin Suriyeli yok sayılmayıp hesaplara dâhil edildiğinde, Hatay’da nüfus yoğunluğu, yani kilometrekareye düşen kişi sayısı 270 değil 356’dır. 10 bin kişiye düşen hastane yatak sayısı 25 değil, 20’dir. Yıllık kişi başına düşen gelirimiz de ortalama 1.515 dolara kadar gerilemiştir. Suriyeli çocukların okullarda eğitim görmeye başlamasıyla, derslik başına düşen öğrenci sayısı 1,5 kat artmıştır” dedi.
Güzelmansur, paylaştığı rakamlara sorular da ekledi:
“Şimdi, rakamlar böyleyken, iktidarın, Suriye krizi başlamadan ve 500 bin Suriyeli ilimize gelmeden önceki rakamları esas alarak Hatay’ı 5’inci teşvik bölgesi yerine 4’üncü teşvik bölgesine alması hak mı, reva mı? Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doçent Doktor Lütfü Savaş’ın, Hatay’ın 5’inci teşvik bölgesine alınması için başlattığı ve 517 bin kişinin destek verdiği imzaların yok sayılması aymazlık mı, duymazlık mı? İstanbul’un çılgın projesine finansman ararken beş altı yıldır konuşulan, seçim malzemesi olarak kullanılan Hatay’ın çılgın projesi Hassa Tüneli’ni ötelemesi uygun mu, adil mi?”
-YAYMAN CEVAPLADI!-
Güzelmansur’un ‘yapılmayanlar’ noktasındaki eleştirilerini, oturduğu sıradan ‘Yapılacak, yapılacak!’ şeklinde cevaplayan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Vergi gelirleri bakımından 9’uncu sırada olan Hatay’ın, devletin yaptığı yatırımlar bakımından 56’ncı sırada olmasını nasıl izah edeceksiniz?” sorusunu soran Güzelmansur’u şöyle cevapladı:
“Hatay’la ilgili konuda konuşan hatibin sözlerini yadırgadığımı ifade etmek isterim. Özel alanda gerçekten Hükûmetin çok fazla yatırım yaptığını bize söyleyen Milletvekili arkadaşımızın, kamusal alanda ‘Burada hiçbir şey yapılmadı’ demesini gerçekten yadırgadım. Bunu ifade etmek isterim.
Sayın hatibin kendi ilçesinde, seçim bölgesinde yaptığımız duble yollar var. Hastane temeli atıldı. Hatay’daki ilk kültür merkezi Samandağ’a yapıldı. Yine, şehir hastaneleri yapıldı, köprüler, yollar yapıldı. Bunları ifade etmek isterim. Barajlar yapıldı, Samandağ’da Karaçay Barajı yapıldı.”
-BÜYÜKŞEHİR VURGUSU-
Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, konuşmasının sonunda, Hatay’da ‘Büyükşehir Belediyesi eliyle’ yapılması gerekirken ‘yapılmayanlar’ olduğu iddiasını da paylaştı ve sözlerini de şöyle noktaladı:
“Hükümet bunları yaparken, beş yıldır Hatay Büyükşehir’i yöneten Belediye Başkanı hangi hizmeti yaptı, gelsin lütfen ifade etsin! Ben bunu bir sataşma olarak görmüyorum, lütfen öyle anlaşılmasın.”
-HASSA TÜNELİ!-
CHP’li Güzelmansur’un, “Beş altı yıldır konuşulan ve seçim malzemesi olarak kullanılan Hatay’ın çılgın projesi Hassa Tüneli’nin ötelenmesi uygun mu, adil mi?” sorusu ile gündeme gelen ve Ak Parti’li Yayman’ın ‘yapılacak, yapılacak!’ şeklinde ifade ettiği Hassa Tüneli bugün ne durumda, bakalım mı?
2018 yatırım yılı programı içinde yer alan, Hassa-Dörtyol arasında açılması planlanan Amanos Tüneli Projesi’nin 2021 yılında tamamlanması ve 1.726.785 liraya mal olması bekleniyor. Bu konuda daha önce bir bilgilendirmede bulunan eski Milletvekili Fevzi Şanverdi, Dörtyol-Hassa arasında planlanan Amanos Tüneli Projesi’nin; 31.33 kilometrelik bölünmüş yol, 19 kilometrelik çift tüp karayolu tünelini kapsayacağını ve çalışmaların da 2021´de tamamlanmasının beklendiğini belirtmişti. Proje maliyetinin 1.726.785 lira olmasının planlandığını kaydeden Şanverdi, projenin tamamlanmasıyla beraber, Hatay ekonomisinin gelişme göstereceğini ifade etmiş, Amanos Tüneli Projesi’nin yatırım programına alınması kararının, Resmi Gazete’nin 30302 tarihli nüshasının mükerrer sayısında yayınlandığını hatırlatmıştı.
-KATKISI-
Amanos Dağları’nın altından geçecek 30 kilometrelik tünel, İskenderun Limanı’nı, Hassa’da ilan edilen 13 bin dönüm organize sanayi bölgesine (OSB) bağlayacak. OSB alanının hemen yanındaki 60 bin dönümlük arazide kurulacak entegre tesisler ile de, Singapur’daki Jurong Adası ve Hollanda’daki Port of Rotterdam Sanayi Bölgesi benzeri bir sistemin hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Yaklaşık 1,5 milyar liraya mal olacak Hassa Tüneli; İskenderun Körfezi’ndeki İskenderun Limanı, Gübretaş Limanı ve İsdemir Limanı’nı eliyle Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş sanayisinin ürünlerini dünya pazarlarına 80 kilometre yaklaştırarak, rekabet gücünü arttıracak. -Tamer Yazar-