Güzelmansur: Turizm Emekçileri Perişan…

Güzelmansur: Turizm Emekçileri Perişan…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekmek alacak paraları dahi kalmadığını belirttiği mevsimlik turizm çalışanlarının sorunlarını, soru önergesiyle TBMM ve ülke gündemine taşıdı.
Covid-19 salgınıyla birlikte, otellerin kapanmasıyla beraber mevsimlik turizm çalışanlarının çok ciddi ekonomik darboğaza girdiklerini belirten Milletvekili Güzelmansur, “Mevsimlik turizm çalışanları, sezon bitiminde iş akitleri 4-5 ay boyunca askıya alındığı için Devlet tarafından işsiz olarak sayılmıyorlar. Bu nedenle işsizlik maaşı alamıyorlar. Diğer taraftan, yılın 7-8 ayında çalıştıkları için de Kısa Çalışma Ödeneği almak için gerekli olan asgari koşullara da sahip değiller. Otellerin kapatılması nedeniyle iş başı da yapamıyorlar. Dolayısıyla hiçbir gelirleri yok” dedi.
Mevsimlik turizm çalışanlarının; banka kredilerini, kredi kartlarını, kiralarını ödeyemez, hatta ekmek dahi alamaz duruma geldiğini ifade eden Milletvekili Güzelmansur, “Sayıları 300 bini aşan turizm emekçileri, bugüne kadar koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerde hep göz ardı edildi” ifadesini kullandı.
Milletvekili Güzelmansur’un, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlamasını istediği sorular şöyle sıralandı:
“Mevsimlik turizm çalışanlarının, bugüne kadar koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında göz ardı edilmesinin nedeni nedir? Çalışmadıkları için maaşları olmayan, iş akitleri askıda olduğu için işsizlik maaşından yararlanamayan, yılın belli dönemi çalıştıkları için kısa çalışma ödeneği koşullarını taşımayan mevsimlik turizm çalışanlarına, salgın dönemi boyunca asgari ücret tutarında nakdi yaşam desteği verilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Mevsimlik turizm işçilerinin koronavirüs salgını nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırma noktasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ne tür çalışmalar yapmaktadır?” Mehmet ÖZGÜN