Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Güzelmansur’dan Çağrı: Yapı Denetim Firmaları Hakkında Soruşturma Başlatılsın 

CHP Hatay Milletvekili Mehmet

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yapı denetim firmalarının depremzede vatandaşlardan aldığı iddia edilen fahiş ücretleri Meclis gündemine taşıdı. Güzelmansur, az ve orta hasarlı binaları güçlendirme prosedüründe rol oynayan yapı denetim firmalarının, depremzedelerin çaresizliğinden yararlanarak el altından 10-20 kata varan ücretler istediğini belirtti. 

Yapı denetim firmalarının talep ettiği hukuk dışı fahiş ücretlerle ilgili soru önergesi veren Güzelmansur, “Güçlendirme çalışmaları için onay vermesi gereken bazı yapı denetim firmaları maalesef ki depremzede insanlarımızın çaresizliğinden faydalanarak Bakanlık tarafından belirlenen rayiç bedellerin 10-20 katına varan ücretler talep etmektedirler.” ifadelerini kullandı. Özellikle talep edilen fahiş ücretleri ödeyemeyen depremzede vatandaşların başvurularının randevu verilmeden bekletildiğine dikkat çeken Güzelmansur, bu durumun ne hukuki ne insani ne de vicdani olduğunu vurguladı. 

Güzelmansur, yapı denetim firmalarının incelenip soruşturulması gerektiğini belirterek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye bazı sorular yöneltti. Hatay ve diğer deprem illerinde orta hasarlı konut sayısını ve güçlendirme çalışmaları için başvuruda bulunan kişi sayısını soran Güzelmansur, ayrıca Bakanlığın belirlenen rayiç bedellerin 15-20 katı ücret talep eden yapı denetim firmalarının önüne geçmek için planladığı veya yürüttüğü çalışmaları sordu. 

Öte yandan, yapı denetim firmalarının depremzedeler üzerindeki baskısının sona erdirilmesi ve adaletin sağlanması amacıyla Güzelmansur’un Meclis gündemine taşıdığı bu konunun, ilgili makamlar tarafından titizlikle ele alınması bekleniyor. – Yusuf Cemil Karaçay-