Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Güzelmansur’un ‘Rezerv Alan sorunları’ önergesi reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda, rezerv

TBMM Genel Kurulu’nda, rezerv alanlarda yaşanan sorunların araştırılması için Meclis Komisyonu kurulması önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Önergeye ilişkin CHP grubu adına konuşan Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın depremzede vatandaşları umursamadığını iddia ederek sert eleştirilerde bulundu.

Güzelmansur, konuşmasında iktidarın rezerv alanı uygulamalarında tutarsız kararlar aldığını ve bu durumun depremzedeleri milyonlarca lira zarara uğrattığını savundu. Özellikle Hatay’da yaşanan rezerv karşıtı protestoları hatırlatan Güzelmansur, vatandaşların iktidarın aldığı kararlar yüzünden mağdur olduğunu vurguladı. Güçlendirme ruhsatı alarak evlerini güçlendiren vatandaşların bir sabah bu evlerin yıkılacağını öğrendiğini belirten Güzelmansur, iktidarı sorumluluk almamakla suçladı.

Güzelmansur’un önerge üzerine konuşması ise şöyleydi: ” Rezerv alan uygulamasında verdiği tezat kararlarla iktidarın depremzede vatandaşı milyonlarca zarara uğrattığını belirten Güzelmansur şöyle konuştu: “Dünyada vatandaşını ters köşe yapan, bir öyle bir böyle diyerek depremzede vatandaşını milyonlarca lira zarara uğratan başka bir iktidar yoktur. Vatandaşını hem de depremzede vatandaşını milyonlarca lira zarara uğratan, bunun sorumluluğunu almayan, herhangi bir şekilde üstlenmeyen başka bir iktidar da dünya da yoktur. Neden mi? Çünkü rezerv alanı uygulamasındaki tezat kararlar bölgeyi, özellikle Hatay’daki depremzede insanı canından bezdirdi. Hatay’da her gün her mahalle bir miting yapılıyor. Ne mitingi? Rezerve karşı mitingi. ‘Ya, vatandaşın istemediği bir alanı biz rezerv alanı ilan etmeyeceğiz’ dediniz ama hâlâ bu konuda ısrarcısınız. Ne dediniz? ‘5 Nisan 2024’e kadar güçlendirme ruhsatı alın, az hasarlı ve orta hasarlı evlerinize güçlendirme ruhsatı alın, aksi hâlde ben bunları yıkacağım.’ dediniz ama ne yaptınız? Bu verdiğiniz süreye vatandaş uydu, güçlendirme ruhsatını aldı, milyonlarca para harcayıp, borç alarak bu güçlendirmeyi yaptı. Bir sabah ‘Ben bu güçlendirme yaptığın binayı yıkacağım’ diyorsunuz. Niye? ‘Efendim, bu bölgeyi ben rezerv alanı olarak ilan ettim.’ Peki, siz on yedi aydır neredeydiniz? Peki, yıktınız, bu güçlendirme yapan vatandaşın parasını niye ödemiyorsunuz? ‘Fatura getir, bu güçlendirme için yaptığın harcamaları vereceğim’ diyorsunuz. Deprem bölgesinde bir vatandaş, bir işçiden nasıl fatura alabilir, bunun masraflarını size nasıl gösterebilir?” – Yusuf Cemil Karaçay-