H.Neccar Dağında

H.Neccar Dağında

Orman Katliamı mı?

Doğa yürüyüşçüleri, tonlarca, kesilmiş ve istiflenmiş odunla karşılaştı! Peki, bu durumdan Orman Teşkilatı’nın bilgisi var mı?

Zaman zaman Habib-i Neccar Dağı zirvesine kadar çıkan doğa yürüyüşçüleri, son turda, düşündürücü ve bir o kadar da üzücü bir tabloyla karşılaştı. Doğa yürüyüşçülerini şaşırtan tabloda, kesilmiş ve istiflenmiş tonlarca çam odunu var!

Orman teşkilatı bilgisi dahilinde mi yapılmış bir kesim mi, yoksa talan amaçlı kesilmiş ağaçlar mı, bilinmiyor! Ancak görüntü hiç hoş değil.

Doğa yürüyüşçüleri, önceki günkü Habib-i Neccar Dağı tırmanışı ve yürüyüşü sırasında yaşadıkları bu olayla ilgili şu paylaşımda bulundu:

“Sevgili doğa dostları… Bizler, Affan Doğa Grubu adıyla bir araya gelmiş doğa sever insanlarız. Haftanın birkaç günü toplanıp, doğada yürüyüş yapıyoruz. Bu yürüyüşlerde baş ilkemiz, doğaya ve hayvanlara zarar vermemek, olabildiğince doğada zaman geçirip temiz hava almak. Bunu yaparken, aynı zamanda doğayı kirletmemeye de özen gösteriyoruz.

Bu pazar günkü yürüyüş güzergahımız, Habib-i Neccar Dağı’ydı. Yürüyüşümüzü neşe içinde yaparken, dağın bir yerinde karşılaştığımız görüntü karşısında neye uğradığımızı şaşırdık. Manzara korkunçtu. Yürüyüş güzergahımız üzerindeki yolun iki yanındaki ağaçlar acımasızca kesilmiş, ağaç kütükleri ve ağaçların dalları yolu kapatmıştı. O an yapabildiğimiz tek şey, bunu yapanlara beddua etmek oldu.

Bu ağaç katliamını kim yapıyor, ne hakla yapıyor? Temiz hava ve oksijen soluduğumuz, ender kalmış bu yeşil alanlara kim kıyıyor? Buna ‘dur’ diyecek bir sorumlu, mevki yok mu? Ormanlarımızın yok edilmesine herkes seyirci mi kalacak?” -Haber/Cemil Yıldız-