Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

HADO Seferlerine Yaz Aylarında Başlamak İstiyoruz

HADO Seferlerine Yaz Aylarında Başlamak İstiyoruz
  • 30.03.2021
  • 580 kez okundu

Başkan Savaş, İlerleyen zamanlarda daha güçlü gemilerle Kuzey Afrika’ya seyahatler düzenleme arzusunda olduklarını söyledi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 7 radyonun ortak yayınında yaptığı açıklamalarda, Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin tamamlandığını, ilgili bakanlıklarla yazışmaların sürdüğünü ve yaz aylarında seferlere başlamak istediklerini söyledi. İlerleyen günlerde KKTC’ye ziyarette bulunacağını ve devlet erkânını ziyaret edeceğini, Girne ile Hatay’ın Kardeş Şehir protokolünü imzalayacağını söyleyen Başkan Savaş, “HADO’yu KKTC ile birlikte Lübnan veya İsrail’e de taşımayı düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda daha güçlü gemilerle Kuzey Afrika’ya seyahatler düzenlemek istiyoruz. Amacımız Türk bayrağımızı Akdeniz sularında dalgalandırmak” dedi.
EXPO ömürlük olacak …
EXPO 2021 Hatay’ı tanıtmak ve ülkeleri organizasyona davet etmek için Ankara’da büyükelçilikleri ziyaret ettiğini söyleyen Savaş, “Üç hafta üst üste birçok büyükelçiyi ziyaret ettik. Bu hafta da ziyaretlerde bulunacağız. İnşaat çalışmaları tamamlanmak üzere. Belediyeler kar etmeyi amaçlayan kuruluşlar değildir. Biz EXPO’yu kar etmek için yapmıyoruz. Vatandaşımızın, esnafımızın, emekçimizin, turizmcimizin, iş dünyamızın yolunu açması, daha fazla kalkınması için EXPO’yu yapıyoruz. Hatay’ın tanınırlığını, ticaretini, turizmini artırmak zorundayız. Bunun için lokomotif görevi üstleniyoruz” dedi.
EXPO’nun 6 aylık değil ömürlük olacağını vurgulayan Başkan Savaş, “Biz şehrimize kalıcı iki alan kazandırmış olacağız. Bu iki alanda uzun yıllar sosyal ve kültürel faaliyetler yapılacak. Gastronomi alanları olacak ve ulusal ve uluslararası mutfaklar olacak. Hatay’ın kültürünü, medeniyet birikimini tasvir eden bir mozaik olacak. Ülkemizin 40 bölgesinden 40 ayrı taşla yapılacak çok ayrıntılı bir mozaik olacak ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek” diyerek mozaiğin Hatay’da yaşamış 13 medeniyeti temsil edeceğini dile getirdi.
Başkan Savaş, toplu ulaşımda yapılan dönüşüm çalışmalarının Antakya ve Defne’de yapıldığını, İskenderun bölgesinde de yapılacağını belirtti. Başkan Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Samandağ ve Yayladağı ilçelerinde iki yeni hayvan barınağı yapacaklarını da ifade etti.
Kent Meydanı için yarışma düzenlenecek …
Antakya Vakıf İşhanı alanına yapılacak proje hakkında konuşan Başkan Savaş, “Alanla ilgili Türkiye çapında bir yarışma düzenlenecek. İş insanı İbrahim Seyfittinoğlu proje için düzenlenecek yarışmanın ödül sponsorluğunu üstlenme önerisinde bulundu. Yarışmanın detaylarını sosyal medya hesaplarımızda duyuracağız. Şehrimize, hemşerilerimize hayırlı olsun” dedi.
Bu yılda altyapı şampiyonu olacağız …
Yerel yönetimler olarak su konusunda sorumluluk sahibi olduklarını ifade eden Başkan Savaş, başka bir su yönetiminin mümkün olduğunu belirtti. Başkan Savaş, yaptıkları çalışmanın sadece yerel yönetimlerin değil merkezi hükümetin de sorumluluğu olduğunu belirterek ortak çaba harcanması için çağrıda bulundu. Bilimin ve sağlığın söz konusu olduğu durumlarda siyaset yapmadığını söyleyen Başkan Savaş, “Su, gıda, sağlık ve bilim başlıklarında birinci sırada yer alır. Belediye başkanlığı sürem boyunca altyapı ve su tasarrufu konularına ağırlık verdim. 2017 yılında altyapı şampiyonu olduk. Muhtemelen bu yıl da şampiyon olacağız” dedi.
İçme suyu kalitesi artıyor …
Başkan Savaş il genelindeki altyapı çalışmalarının geldiği son durumu ve yapılan çalışmaları da açıkladı. İçme suyu şebeke çalışmalarında Dörtyol, Payas, Kırıkhan, Reyhanlı ve Kumlu’ya yıl içinde başlayacaklarını söyleyen Başkan Savaş, “Samandağ’a devam ediyoruz. Defne’nin Harbiye ve Çekmece bölgelerinde devam ediyoruz. 60’a yakın yeni depo ve 3 tane daha arıtma tesisi yapacağız. Yüzde 80’in üzerinde kayıp kaçak tespit ettik. Ağustos, Eylül aylarında önemli merkezlerdeki şebeke çalışmasını tamamlayacağız. EXPO’dan önce mutlak çoğunluğu bitireceğiz” dedi.
Vatandaşlara daha sağlıklı ve temiz su içirmek istedikleri için bu çalışmanın gerekli olduğunu belirten Başkan Savaş, kentteki içme suyunun kalitesinin her geçen gün arttığını vurguladı. Savaş, yaşanabilir bir kent yaratmak adına altyapı yatırımlarına devam edeceklerini açıkladı. Kumlu, Altınözü, Yayladağı ve Defne’de yeni arıtma tesisi yapacaklarını söyleyen Savaş, toplamda 13 arıtma tesisi yapmış olacaklarını ifade etti.
Normalleşme süreci erken başladı …
Hatay’daki koronavirüs vakaları ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu süreçte yaptığı çalışmaları aktaran Savaş, “Sayın Sağlık Bakanımızın açıkladığı gibi olur ve mayıs, haziran aylarında 100 milyon aşı vurulmuş olursa büyük bir mesafe kat etmiş oluruz. Yeni verilere göre yüz binde 61 vaka sayımız var. Aşılama arttıkça vaka sayımız düşüyor ama pandemi sürüyor. Zabıta ekiplerimiz denetimlerine devam ediyor. Normalleşme sürecimiz erken başladı” diyerek tedbirlerin devam etmesi gerektiğini belirtti. Mülkiyeti HBB’ye ait ancak salgın sebebiyle kapalı vaziyette olan iş yerlerinden kira almadıklarını yineleyen Başkan Savaş, açık iş yerlerinin kiralarını ertelediklerini dile getirdi.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ