Hadsiz, Hukuksuz Açıklama! Şiddetle Reddediyoruz

Hadsiz, Hukuksuz Açıklama! Şiddetle Reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, seçilmişler, Suriye Halk Meclisi’nin “Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacağız” şeklindeki kışkırtıcı açıklamasına sert tepki gösterdi, kınadı.

Suriye Halk Meclisi, ilimiz Hatay’ın ‘Suriye toprağı’ olduğunu öne sürerek, “Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacağız” şeklinde, kışkırtıcı, tahrik edici bir açıklamada bulundu. Gelişme üzerine, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz” yanıtını verdi.

Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, STK temsilcileri, diğer seçilmişler, Suriye Halk Meclisi’nin bu açıklamasını kınadı, ‘hayal görmek’ şeklinde nitelendirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, gelişmeye yönelik resmi açıklamasında şöyle denildi:

“Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüzbinlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür. Türkiye, geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de, vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı verme azim ve kararlılığına sahiptir.”

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Ülkenin bütünlüğünü kaybeden Suriye Devleti parlamentosunun bu yersiz beyanatlarına, Türkiye’den jet bir yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne göz diken her hamle, misliyle karşılık bulacaktır” denildi ve şöyle devam edildi:

“Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşrutiyetten yoksun Halk Meclisi’nin, ülkemiz toprak bütünlüğünü hedef alan haksız ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz.”

YAYMAN: HATAY’I KİRLİ AĞZINIZA ALMAYIN

Hatay Milletvekillerinden de Suriye’den gelen bu kışkırtıcı açıklamaya sert tepki geldi. Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, “Kirli ağzınıza Hatay ismini almayın” mesajı verdi.

Yayman’ın paylaşımı şöyle:

“Adına Suriye Halk Meclisi denilen terörist yapının, Hatay’ımızı hedef alan hadsiz açıklamasını lanetliyorum. Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen’in büyük mücadelesiyle anavatana bağlanan Hatay’ımızı kirli ağzınıza almayın. Hatay, Türkiye’dir. Sonsuza kadar böyle kalacaktır.”

GÜZELMANSUR: SÖZDE BİLDİRİ KABUL EDİLEMEZ

Hatay Milletvekillerinden Mehmet Güzelmansur, tepkisini dile getirirken, “Suriye’den gelen bu sözde bildiri kabul edilemez” dedi.

Güzelmansur, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Hatay, 40 Asırlık Türk yurdudur. Suriye Halk Meclisi’nin, sözde bildirisi kabul edilemez. Hatay, barışın ve kardeşliğin şehridir. Bu şehrin huzuru, her şeyin üstündedir. ‘Hatay, benim şahsi meselemdir..’ Mustafa Kemal Atatürk!”

TOKDEMİR: SÖZDE BİLDİRİYİ KINIYORUM

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de sözde bildiriyi kınadığını duyurdu.

Tokdemir, bu konuda şunları söyledi:

“Suriye Halk Meclisi’nin, ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan deli saçması sözde bildirisini şiddetle kınıyor, reddediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen’in büyük mücadelesi ile Anavatana katılan Hatay, Türk yurdudur. Hatay, Türkiye’dir. İlelebet böyle kalacaktır.”

ŞANVERDİ: HODRİ MEYDAN

Milletvekili Hüseyin Şanverdi de tepkisini dile getirirken, sözde bildiriyi ciddiye almadıklarını kaydederek, “Hodri meydan!” dedi.

Milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin tepki mesajı da şöyle:

“Şam Rejimi, Hatay’ın Türkiye’ye katılışının 82.yılında, ‘Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacağız’ diye açıklama yapmış. Hatay, geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye’nindir. Vatan topraklarımıza göz diken alçakların hadsiz ve hukuksuz açıklamalarını reddediyoruz. Hodri meydan!”

TÜRKOĞLU: KENDİ VATANLARINA SAHİP ÇIKAMAYANLAR!

Milletvekili Hacı Bayrakm Türkoğlu da, sözde bildiriyi yayınlayanların, kendi vatanlarına sahip çıkamadıklarına dikkat çekti.

Türkoğlu, tepkisini şöyle dile getirdi.

“Kendi vatanlarına sahip çıkmaktan, aciz Esad rejimine bağlı Suriye Halk Meclisi, ‘Hatay’ın Türkiye’den geri alınması için her yola başvurulacak’ demiş. Vatanımızın 1 karış toprağına göz dikenlerin sonu hüsran, akıbeti kabristandır. Türkiye, tarihinde olduğu gibi; bugün de, yarın da, vatan topraklarına göz diken, milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide gerekli karşılığı verme azim ve iradesine sahiptir. Suriye Halkını temsil etme kabiliyetinden mahrum, demokratik meşruiyetten yoksun halk meclisinin, vatan toprağımızı hedef alan fütursuz ve hukuksuz çıkışını şiddetle reddediyoruz. Hatay hakkında planları olup, yüreği yeten varsa buyursun! Savaş, Türk’ün düğünüdür!”

ŞAHİN: HADSİZ, HUKUKSUZ

Hatay CHP Milletvekili Suzan Şahin de Suriye’nin bu bildirisini, “Hadsiz, Hukuksuz” olarak niteledi. Milletvekili Suzan Şahin’in mesajı özetle şöyle:

“Suriye Halk Meclisi’nin, Hatay’ın anavatana katılışının yıldönümünde ‘Hatay’ı geri alacağız’ diyerek imza attığı, ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz bildiriyi şiddetle kınıyoruz. Atatürk’ün son mirası olan bu topraklar, bizim namusumuzdur!

Demografik yapının değişmesinden yüz bularak, ‘yarın bir referandum yapılsa Hatay’ı geri alabiliriz’ diye hülyalara kapılanlar bilmelidir ki; Hatay, Türk yurdudur ve Misakı Milli sınırları içindeki tek bir karış toprak dahi pazarlık konusu edilemez.

Hatay, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen’in büyük mücadelesiyle, 82 yıldır olması gereken yere, Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı olarak ilelebet Türk Yurdu olarak kalmaya devam edecektir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ diyerek notayı koyduğu Hatay ve bu topraklar, bizim namusumuzdur. Hatay, Türkiye’dir!”

ÖZEL: KURSAKLARINDA KALIR

Hatay AKP Milletvekili Abdulkadir Özel de tepkilerini dile getirirken “Kursaklarında kalır” dedi.

Milletvekili Özel’in paylaşımı şöyle:

“Hatay söz konusu olunca, tüm Hataylılar gibi bütün Türkiye birlik olur, yumruk olur. Gök, dikenin gözüne, heves edenin kursağına oturur. Siz de Hatay’ı isteyecek söz var, ama alacak göz yok. Nefesinizi keseriz. Hatay, Türkiye’dir.”

KAŞIKÇI: GÖZÜ OLANIN GÖZÜNÜ ÇIKARIRIZ

Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da mesajında, Hatay’da gözü olanın gözünün çıkartılacağını duyurdu. Milletvekili Kaşıkçı, şöyle dedi:

“Suriye’nin sözde parlamento üyeleri bilmelidir ki, Hatay, Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti, şehitler diyarı serhat ilimizdir. Gözü olanın gözü çıkartılır, elini uzatanın eli kırılır!”

SAVAŞ: YOK HÜKMÜNDEDİR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da bildiriye tepkisini dile getirirken, “Yok hükmündedir” açıklaması yaptı.

Başkan Savaş’ın kınama mesajı şöyle:

“Suriye Halk Meclisi’nin, topraklarımızda hak iddiası içeren sözde bildirisi, Hataylılar ve tüm vatandaşlarımız için yok hükmündedir. Şehitlerimizin kanı ile çizdiğimiz milli sınırlarımıza göz dikmek, kimsenin haddi değildir! Sözde bildiriyi şiddetle kınıyor, reddediyorum.”

YEŞİLDAL: ŞİDDETLE KINIYORUM

Hatay AKP İl Başkanı Adem Yeşildal da Suriye Halk Meclisi’nin söz de bildirisini kınadığını duyurdu.

Adem Yeşildal, bu konudaki tepkisini şöyle paylaştı:

“Türkiye’mizin ayrılmaz bir parçası olan ilimizle ilgili hadsiz açıklamayı şiddetle kınıyorum. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı verecektir.”

ÇİNÇİN: YOK HÜKMÜNDE

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de Suriye Halk Meclisi’nin bu sözde bildirisini yok hükmünde saydıklarını kaydederek, şöyle dedi:

“Suriye Halk Meclisi’nin topraklarımızda hak iddiası içeren sözde bildirisi, Hataylılar için yok hükmündedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu toprakların sonsuza kadar yılmaz bekçileri olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.”

MULLAOĞLU: HATAY NAMUSUMUZ

CHP’nin eski İl Başkanı Servet Mullaoğlu da bildiriyi kınarken, “Hatay, namusumuzdur” mesajı verdi.

CHP’li Başkan şöyle dedi:

Hatay, Türkiye’nin özetidir. Türkiye’dir. Atatürk’ün emanetidir. Hatay, hepimizin namusudur.”

Haber/Cemil Yıldız