Hafta, bugün sona eriyor!

Hafta, bugün sona eriyor!

Yaya çizgilerimiz ise aynı…

Karayolu Trafik Haftası’nın 7 Mayıs’ta başlayan Hatay etkinlik programı için bugün son gün! Peki, kutlanan haftanın “yaya güvenliği” başlığında ne durumdayız?

7-13 Mayıs Karayolu Trafik Haftası özelinde, Hatay’da; Emniyet, Jandarma ve Zabıta ekipleri tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara trafikle ilgili bilgilendirici broşürler, çocuklara da çeşitli hediyeler verildi. Trafik kurallarına uyarak örnek davranış sergileyen tır, otobüs, minibüs, okul servisi, taksi, kamyon itfaiye aracı ve ambulans şoförlerine programda plaket ve hediye takdim edildi.

Haftanın etkinlik programı dışında, her gün araç trafiği ile iç içe olan yayaların ‘geçit’ noktalarında, çizgilerin ‘ha var, ha yok’ halleri ise vatandaşın değişmeyen gündem!

Haftaya yönelik etkinlik programı dolu dolu geçen Hatay’ın Antakya’sında karşı karşıya kaldıkları yaya geçitlerinin durumu için konuşan bir vatandaş, şunları söyledi:

“Bir şeyleri kutlamayı seviyoruz. Bu konuda kimseyi suçlayamam! Hepimiz aynıyız ama… Kutladığımız şeyde ne kadar iyi olduğumuz konusunda da biraz dürüst olsak, olmaz mı? Birçok yerde bu çizgiler silinmiş, hatta yol yamaları yüzünden kapatılmış, yenilenmemiş. Halbuki bunların bakımlarının sürekli yapılması ve yaya güvenliğinin de sürücülere bu şekilde hatırlatılması gerekiyor. Benim torunum, her gün bu yollardan geçiyor. Biraz da bu yüzden kızgınım. O da diyor, ‘dede, çizgiler görünmüyor’ diye! Görünür kılmak bu kadar mı zor?”

Tamer Yazar