Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hakan Altun’dan kalbe dokunan notalar

Yıllardır şarkılarıyla gönülleri mest

Yıllardır şarkılarıyla gönülleri mest eden güçlü yorumcu Hakan Altun, 5 Eylül akşamı Sümerler Amfi Tiyatro’yu dolduran binlerle birlikte seslendirdi şarkılarını, kalbe dokunan notalarını. Altun’u dinlemeye gelenler, konserin finalini ise sanatçıyı ayakta alkışlayarak noktaladı.

Hatay’da sahne ışığının en can alıcı adreslerinden biri halini alan Defne ilçesi Sümerler Amfi Tiyatro, 5 Eylül gecesinde ‘aşk’ şarkılarının vazgeçilmez isimlerinden birini ağırladı. Eylül ayının konserlerle dolu programının bu ilk konserinde sahne alan Hakan Altun’a müzikseverler yoğun ilgi gösterdi. “Hani Bekleyecektin”, “Unutamadım”, “Yıkıla Yıkıla”, “Gönül Yarası” ve “Güzeller İçinde” eserlerinin de aralarında olduğu sevilen şarkılarını yorumlayan Hakan Altun’a, dinleyenleri de birçok şarkısında eşlik etti.
İki senelik bir aranın ardından çıkardığı Konu:Aşk isimli albümünü de seslendiren Altun, albümünde yer alan
“Hep Var Olacaksın, Adam Gibi Söyleseydin, Gidemezsin, Vur Vur Vur, Saki, Gidiyorsan Eğer, Düğünse Düğün, Efsane, Namussuz Bedenler ve Bu Saatten Sonra” adlı şarkıları ile Hataylı hayranlarından bol bol alkış aldı.
Albümde beş şarkının sözü ve müziği Hakan Altun’a ait. Yapımcılığını Polat Yağcı’nın, prodüktörlüğünü Hakan Altun’un, müzik direktörlüğünü ise Aydın Kara’nın üstlendiği ‘Konu:Aşk’ albümü, sanatçının on ikinci albümü.
-SEVDALIM HAYAT-
Hakan Altun’u uğurlayan Defne açık hava sahnesinin sıradaki misafiri ise yine büyük bir isim olacak… Zülfü Livaneli, Kerki I Solfej konserleri ile birlikte “Livaneli ile Sevdalım Hayat – Şarkıları ve Öyküleri” konseriyle, 11 Eylül akşamı saat 21.15’te Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda olacak. Livaneli, bugüne dek yaptığı film müzikleri ile şarkılarının hikayelerini ve anılarını bu kez Livaneli Filarmoni Orkestrası eşliğinde anlatacak. Orkestrayı, ülkemizin en önemli orkestra şeflerinden Rengim Gökmen’in yöneteceği konserlerde, opera sanatçıları Teyfik Rodos, Zeynep Halvaşi ve Görkem Ezgi Yıldırım solist olarak yer alıyor. Haziran’da, İstanbul Harbiye ile Türkiye turnesine başlayan olan ”Livaneli ile Sevdalım Hayat – Şarkıları ve Öyküleri” projesinde, Zülfü Livaneli’nin unutulmaz şarkıları yeniden yorumlanacak.
Konserlerinde gündemden de kopmayan Livaneli’nin son konserinden, sahneden verdiği mesaj, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut için olmuş, onu dinlemeye gelenlere şöyle seslenmişti:
“Emine Bulut gibi genç bir kardeşimizi, genç bir kadını çocuğunun gözleri önünden katlettiler. Bu yıl katledilen 211. kadındı Emine Bulut. Bu durum artık inanılmaz bir vahşete dönüştü, bir salgın hastalık gibi birtakım erkekler kadınları dövüyor, öldürüyor, bunu kendilerine hak olarak görüyorlar. Biz buna toplum olarak karşı çıkmalıyız ve insanları kültür olarak eğitmeliyiz. Çocuklarımıza erkeklerin kadınlardan üstün olmadığını öğretmeliyiz. Lütfen oğullarınıza sen erkeksin, sen her şeyi yapabilirsin demeyin. Ben töre cinayetlerine, kadının ezilmesine karşı hem Millet Meclisi’nde önergelerle hem romanlarımla hem filmlerle hep mücadele ettim.”
-SAHNE ANADOLU’NUN-
Temel konsepti medeniyetler buluşması olan Anadolu Ateşi ise 18 Eylül Çarşamba günü saat 21.00’da Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nu dolduracak kalabalıkla bir araya gelecek.
Anadolu Ateşi, doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajları veren bir dans portresidir. Halk danslarını; bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek, dünyaya modern standartlarda bir gösteriyi, bir kültürel şöleni sunmaktadır. Kaynağını, Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi, hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün bir projedir. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir.
-HİKAYESİ VAR-
Yapmış olduğu cover çalışmalarıyla sesini duyuran Manuş Baba da Eylül ayının ‘sahne’ demeye hazırlanan isimlerinden biri. Manuş Baba, 20 Eylül Cuma günü saat 21.15’teki konserde, sevilen şarkılarını yorumlayacak.
Manuş Baba’nın, çocukluk zamanı, anneannesinin kendisine ‘küçük, güzel çocuk’ anlamında Manuş olarak seslenmesiyle başlayan yaşam macerası; müziği, aşkı, kültürü ve hüznü ile kendisini çok etkilediğini dile getirdiği Çingenelerin arasından gelen Manuş adıyla bir bütünlüğe kavuşuyor. Sanskritçe “insan” anlamına gelen “baba” ise, bebekken konuşmaya başladığında ağzından çıkan ilk kelime…
-21 EYLÜL’DE-
Türk pop müziğinin en önemli seslerinden biri olan Sertab Erener’i hiç canlı dinleme şansını yakalayabildin mi? Eğer Sertab Erener’in hiçbir konserinde bulunmadıysanız, bu fırsatı kaçırmamalısınız. Sevilen sanatçı Sertab Erener, popüler şarkıları ile 21 Eylül günü saat 21.00’da Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda ‘sahne’ demeye hazırlanıyor.
-ROCK ZAMANI-
Vokalist Kaan Tangöze, gitarist Batuhan Mutlugil, bas gitarist Ari Barokas ve baterist Mehmet Demirdelen’dan oluşan Türk Rock grubu Duman, 22 Eylül Pazar saat 21.15’te sahne alacak. Eğlenceli ve coşkulu sahne performanslarıyla tanınan ve 2000’lerin başından bu yana gençlerin sevgilisi haline gelen Duman, Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne almak üzere Hatay’a geliyor.
-BİR DELİ!-
Bir Delinin Hatıra Defteri ise 24 Eylül’de, saat 20.00’da izleyicileriyle buluşacak. Yaşadıklarıyla baş etmeye çalışan bir adamın hatıra defterinde yazanları konu alan “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Defne’de bir araya geleceği izleyicisiyle buluşurken; Bir delinin değil, adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defterini paylaşacak. Oyun’da, Erdal Beşikçioğlu yer alıyor.
-LÜBNAN’DAN-
Lübnanlı ünlü müzisyen, besteci ve piyanist Ziad Rahbani, 26 Eylül Perşembe saat 21.00’da, Sümerler Açıkhava Tiyatrosunda dinleyicileri ile buluşacak. Modern Arap müziğinin efsanevi ismi Fairuz’un oğlu Ziad Rahbani, 17 yaşındayken ilk kez annesi için beste yaptı. Müzikal yeteneği ve Arap müziğine getirdiği yenilikçi yaklaşımı ile başta Arap coğrafyası olmak üzere tüm dünyada adından sıkça söz ettirdi. BUC Irwin Hall, Las Salinas, Piccadilly gibi dünya çapındaki salonlarda oriental jazz konserleri verdi.
Ziad Rahbani, 26 Eylül Perşembe akşamı Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda hayranlarına unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak.
-DEV BİR İSİM-
Türk Sineması’nın usta oyuncularından Uğur Yücel ise Eylül ayının 27’sinde sahne alıyor. Cuma günü saat 21.15’te sahne alacak olan Uğur Yücel, “Azınlıkta Kaldık” gösterisi ile seyircisi karşısına çıkacak.
Oyuncu, yazar ve yönetmen Uğur Yücel, oyunculuğu ile ortaya koyduğu performansla öne çıkan sanatçılardan. Yücel’in, sinema kariyerindeki performansı ise çoktan unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Sanatçı, tek kişilik gösterisi ‘Azınlıkta Kaldık’ın prömiyerini, bir süredir yaşadığı kasabaya teşekkür niteliğinde, Ayvalık’ta yaptı. Yücel’in yazıp yönettiği ve ‘sit down’ yapacağım dediği gösterisi, suya sabuna dokunarak, mizah ve kara mizah arasında salınıyor. İki bölümden oluşan gösteride, sanatçı, kendi hayatından ülke gündemine uzanan çoğu neşeli, birazı hüzünlü olayları anlatıyor. Kuzguncuk, New York, ailesi, Ara Güler, Neyzen Tevfik, Süleyman Demirel, İlber Ortaylı ve Köşk Emin oyunda Yücel’in taklitleri, nefis anlatımı ile yer alıyor. Tencere, tava ve boş su bidonundan oluşan enstrümanlarıyla müzik de yapan sanatçının gösterisi izlenmeye değer.
-BİR ROMANTİK-
Defne ilçesi Sümerler Amfi Tiyatro’nun Eylül’deki son misafiri ise Yaşar. 28 Eylül Cumartesi saat 21.15’teki konseri ile hayranlarıyla buluşmaya hazırlanan Yaşar, sevilen albümlerinin en popüler şarkılarını onu izlemeye gelenlerle beraber seslendirecek. Ülke çapında adını duyurması ve bugün bulunduğu konuma dair ilk adımlarını atması, 1996 yılında yayınladığı Divane isimli ilk albümüyle gerçekleşen Yaşar ile Eylül ayını müzikle noktalayacak olan Defne, Ekim için hazırlıklarını ise sürdürüyor. -Tamer Yazar-