Hal yasası geliyor…

Hal yasası geliyor…

Çok şey de değişiyor!

“Mevcut sistemde üreticiler; perakende satışını elinde tutan zincir marketler, büyük tüccarlar ve komisyoncuların insafına kalmış durumda” diyen TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, net mesaj verdi…

Yarım asırlık bir zaman dilimini geride bırakan Antakya Sebze ve Meyve Hali’nin de umutla beklediği Hal Yasası için konuşan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, çalışmaları devam eden Hal Yasası hayata geçtiğinde, büyük zincir marketlerin hal sistemine dahil olacağını ve böylece tarladan mal alamayacağını belirterek, “Ya komisyoncudan, ya tüccardan, ya da halden alacaklar” dedi.
Sık sık eleştiri konusu olan ‘Komisyonculuk’ başlığında da oldukça dikkati çeken bir değerlendirmede bulunan Kılıç, yürürlükteki kanunlara göre, komisyoncuların üreticiden en fazla yüzde 8 oranında bir komisyon alabildiğini ve alınan ürünün ikinci bir komisyoncuya satılamayacağını kaydetti. Kılıç, “Mevcut sistemde üreticiler; perakende satışını elinde tutan zincir marketler, büyük tüccarlar ve komisyoncuların insafına kalmış durumda. Buna seyirci kalamayız” diye konuştu.
Kılıç, Antakya’nın da yakından izlediği Hal Yasası’ndaki düzenlemeleri şöyle anlattı:
“Üretici birlikleri, hallerde en az yüzde 30 oranında bir mekana sahip olacaktır. Bunu kanunla sağlayacağız.
Üretici birlikleri, bir takım avantajlara sahip olacak. Birliğe üye üreticiler, haldeki diğer esnaflardan daha ucuz dükkan kirası vereceklerdir. Üretici birliklerine pozitif ayrımcılık yapacağız. Üretici birliğine üye bir çiftçimizin malını herkes istediği fiyata alıp satamayacak. Bu birlikler, hal yasasının en önemli yapı taşı olacak. Bunlar üreticiyi koruma noktasında aktif görevler alacak. Üretici birlikleri, zaman içinde satış mağazaları da açarak üreticinin ürettiği malı doğrudan tüketiciye ulaştırabilecek.”
-Tamer Yazar-