Halep’ten Hatay’a bir hasret yolculuğu

Halep’ten Hatay’a bir hasret yolculuğu

Suriye’deki iç çatışmaların son yıllarda en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Halep, acıların da en fazla biriktiği kentlerin başında geliyor. Yaşanan acıların Türkiye’deki durağı ise Hatay oluyor. 

 

2011’de başlayan iç çatışmaların çok sayıda sivil kayba neden olduğu Suriye’de yaşanan en büyük trajedilerden biri, parçalanmış aileler… O ailelerden biri, Hatay’da bir araya geldi. Mutlulukları ise görülmeye değerdi…

-ÇOCUKLARINA KAVUŞTU-

Doğu Halep’te yaşanan yoğun bombardımanda bacaklarını kaybeden ve tedavisi Adana’da devam eden Mustafa Raşid’in hikayesi de bunlardan biri. Suriye’de kalan iki çocuğu Hatay üzerinden Türkiye’ye getirilen Raşid, uzun bir aranın ardından, Halep’te mahsur kalan çocuklarına kavuştu. İHH ekiplerinin yaptığı çalışma sonucu ile İdlib’teki  bulunan 5 yaşındaki Diya ve kardeşi 4 yaşındaki Melek, Suriye’den Türkiye’ye getirilerek, Cilvegözü Sınır kapısında Hatay Valiliği ekiplerine teslim edildi. Burada annesi ile buluşan 2 kardeş, daha sonra Adana’da hastanede bulunan babalarının yanına gönderildi.

-HAYAT YENİDEN-

Yaşananları acıyla hatırlasa da, “Benim için şimdi ikinci hayat başladı” diye konuşan Mustafa Raşid, eşi ve bir çocuğu ile Türkiye’ye geldiğini, Suriye’de kalan iki çocuğunu yaklaşık 20 gündür göremediğini, onlara ne olduğunu bilmediğinden dolayı da endişe içinde kaldığını anlattı.

Türkiye’de devam eden tedavi sürecine ilişkin olarak da konuşan Raşid, “Çocuklarımdan dolayı kalbim rahat değildi. Onlar için endişeleniyordum. Ameliyat olmama rağmen, aklım kendimde değil, onlarda kalmıştı. Çok mutluyum.  2 evladıma kavuştum. Onları göremediğim 20 gün bana 20 yıl gibi geldi. Türk Devletine, çocuklarımı bugün getirdiği ve beni burada tedavi altına aldığı için teşekkür ederim” diye konuştu.

-DUALARIM HALEP İÇİN-

Savaşın bir an önce bitmesini dileyen ve geride kalanlar için sürekli dua ettiğini söyleyen Raşid, şöyle devam etti:

“Benim için şimdi ikinci hayat başladı. Eşimin acılarıyla yaralanan yüreğim evlatlarımın yokluğuyla dağlanmıştı. Başta Türkiye devletine ve çocuklarıma kavuşmamızda emeği alan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Sizlere minnettarız. Halep için çok üzülüyorum. İnşallah bir gün Halep eski günlerine kavuşur, bizler de vatanımıza döneriz. Türkiye’de olduğumuz çok mutluyuz. Evlatlarıma kavuştum. Bundan sonra her şey daha güzel olacaktır. Dualarım Halep halkı için. Allah’ım savaşı bir an önce durdursun.”

Hatay’da bir araya gelen bir aile kendi hikayesine mutlu bir nokta koyarken, gerisinde bekleyen diğer hikayelerin kalabalığını da unutmuyor, geride kalan diğer parçalanmışlıklara işaret ediyor.

Tamer Yazar