Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Halk Otobüsleri Kooperatifi Yöneticileri…

Çok zor durumda olduklarını
Çok zor durumda olduklarını bildirdi, isteklerini açıkladı:

Büyükşehir’den Mazot Desteği, 1000 Tl Destek, Revize Edilmeli…

Antakya ve Defne başta olmak üzere, şehir içinde dolmuşçuluk yapan özel halk otobüslerinin sahipleri, akaryakıt ve diğer giderlerdeki artışlar sonrası artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, büyük mağduriyet yaşadıklarını kaydederek, Büyükşehir Belediyesi’nden mazot desteği istedi.

Özel halk otobüs sahipleri; engelli ve 65 yaş üzeri yaşlıların ücretsiz binmesiyle ilgili olarak 5 yıl önce başlatılan, Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından ödenen ayda 1000 TL uygulamasının, günün koşullarına göre revize edilmesini istedi.

Özel halk otobüsü sürücüleri ve sahipleri ile kooperatif yöneticileri, önceki gün Antakya Ticaret Sanayi Odası’nda (ATSO) bir araya geldi, sorunlarını masaya yatırdı.

Özel Halk Otobüsü Kooperatifi yöneticileri, özetle şöyle dedi:

“Hem pandemi, hem de ülkemizde son dönemlerde akaryakıt fiyatları, KDV ödemeleri, şoför aylıkları, motorlu taşıtlar vergisi taksitleri ve araç bakım masrafları gibi giderlerin fahiş şekilde artması sonucunda, şehir içi toplu taşıma hizmeti yapan özel halk otobüsleri, anahtar kapatma noktasına gelmiştir.”

ÇİNÇİN: SEKTÖR, KAPANMA NOKTASINDA!

Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi yönetimine ev sahipliği yapan Antakya Ticaret  ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de yaptığı açıklamada, yaşanan bu ekonomik sıkıntılardan büyük ölçüde etkilenen taşıma sektörü ile alakalı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 14 mart 2022 tarihinde, şehir içi halk otobüsü taşımacılık  hizmeti yürüten üyeleriyle bir araya gelerek, sektörün sorun ve çözüm önerilerine yönelik ortak bir basın toplantısıyla, sektörde yaşanan mağduriyeti ellerinden geldiği kadar duyurmaya çalıştıklarını hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere; Kahramanmaraş, Mersin, Adana Büyükşehir Belediyeleri, illerinde toplu taşıma hizmeti yapan özel halk otobüsleri esnafının mağduriyetini gidermek maksadıyla, 7.300 TL’lik gelir desteği vermektedir. Bu destek modeli, tüm belediyeler tarafından örnek alınmalıdır.

Tüm bu olumsuz tabloya ek olarak, özel şahıs ya da şirketlere ait toplu taşıma hizmetlerinden 65 yaş ve üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar ve bir yakını ile devletimizin belirlemiş olduğu istisnai gruplar, ücretsiz yararlanmaktadır. Toplu taşıma yapan sektör temsilcileri, 01.01.2018 yılından bu yana yapmış oldukları ücretsiz hizmet karşılığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 1.000 TL gibi cüzi bir ücret almaktadır. Bu ücret, aradan geçen 4 yılda toplu taşımadaki tüm giderlerin 5 kat artmasına rağmen sabit tutulmuş ve herhangi bir revizyon yapılmamıştır.”

-SEKTÖRÜN TALEPLERİ-

ATSO başkanı Hikmet Çinçin, özel halk otobüslerinin isteklerini de şöyle duyurdu:

1-Hizmetlerin devamı ve sektörün ayakta kalabilmesi için; 65 yaş ve üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar ve bir yakını ile devletimizin belirlemiş olduğu istisnai grupların toplu taşıma hizmeti alabilmeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ödenen 1.000 TL ücretin, günümüzdeki şartlar göz önünde bulundurularak, ivedilikle revize edilmesi gerekmektedir.

2-Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yapılacak ilk meclis toplantısında, konunun gündeme alınarak, sektöre ivedi olarak akaryakıt desteği verilmesi hususunu kamuoyunun dikkatine sunarak talep etmekteyiz. -Cemil Yıldız-