Halkımız bu oyunu bozacak

Halkımız bu oyunu bozacak

Bundan Şüphemiz Yok

Kapatılma sürecine ilişkin konuşan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, “HDP’nin yaşaması için var gücümüzle mücadele edeceğiz” derken, “Dün, antidemokratik yöntemlerle siyasete dizayn vermeye çalışanların, bugün gelinen aşamada nasıl baraja takılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını halklarımız çok iyi biliyor” tespitinde durdu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatma davasıyla ilgili ek süre talebini görüştü. HDP’nin talebini kabul eden AYM, HDP’ye ön savunmasını vermek için 60 gün süre tanıdı. AYM, haklarında siyaset yasağı istenen HDP’lilere ise kişisel savunmalarını hazırlamaları için bir ay ek süre verdi.
AYM’den yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesi, oybirliğiyle, daha önce parti kapatma davalarındaki uygulamaları doğrultusunda savunmaları için HDP’ye 60 gün (7 Eylül’den itibaren), haklarında siyaset yasağı istenen şahıslar için de tebligattan itibaren 30 gün ek süre verdi” denildi.
AYM, daha önce açılan parti kapatma davalarında savunmaları için Fazilet Partisi’ne iki ay, Hak ve Özgürlükler Partisi ile Demokratik Halk Partisine 45’er gün, Kürdistan Özgürlük Partisi ile Kürdistan Sosyalist Partisine 60’ar gün ek süre vermişti.
AYM Genel Kurulu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ilk iddianameyi, usul eksiklikleri olduğu gerekçesiyle 31 Mart’ta Başsavcılığa iade etmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından yeniden hazırlanan ve 7 Haziran tarihinde mahkemeye gönderilen iddianame, 21 Haziran’da AYM tarafından kabul edilmişti.
-SÜREÇ-
HDP’nin ön savunmasını vermesinin ardından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak ve bu görüş HDP’ye gönderilecek. Daha sonra AYM’nin belirlediği tarihlerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.
Raportör, bütün sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve gerekse davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.
Raporun, mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından, AYM Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için bir gün belirleyecek ve üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Karar, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla verilebilecek.
-SİYASİ BASKI!-
Süreci Antakya Gazetesi için değerlendiren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, ‘siyasi baskılarla’ oluşan bir tablo ile karşı karşıya olduklarını söyledi ve bu konuda sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.
Nalbant, sözlerini şöyle sürdürdü:
“HDP hakkında açılan kapatma davası, kesinlikle siyasi baskılar neticesinde açılmış, zorlama bir davadır. Daha evvel 7 Partimiz kapatıldı. HDP kapatılırsa, 8. Parti olacak. Peki, bu bir çözüm mü? Kesinlikle bir çözüm değil. İşin ilginci, dün Ankara’nın karanlık dehlizlerinde AKP’ye kapatma davası açanlarla, AKP’nin HDP hakkında kapatma davası açması, ülke demokrasisi açısından kara bir leke olarak tarihe not düşülecek.”
-ONLAR KADAR!-
2021 senesi ilk aylarındaki tartışmalarla başlayan kapatma davasına yönelik talepleri ilk olarak, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli dile getirmiş, “HDP’nin kapatılması elzemdir! Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, inanıyorum ki gereğini yapacaktır!” diyerek, iktidar ortağı AKP’ye mesaj göndermişti.
Gelinen noktada oluşan tablo için konuşan HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, kelimelerine noktayı koyarken, şu değerlendirmeyi yaptı:
“HDP’nin kapatılma talimatını zorlayan Partiler ne kadar meşrularsa, milyonlara mal olmuş HDP de bir o kadar meşrudur. Biz, HDP’liler olarak, hiçbir Partinin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Siyasi Partilerin, zorlamayla ya da siyasi direktiflerle değil, halkın kapatmasını savunuyoruz.
Kapatma davası, hepinizin bildiği gibi, MHP’nin zorlaması sonucu açıldı. Bunda ki kasıt, 2023 seçimlerine giderken, HDP’siz bir denklemle gitmek! Ancak halklar, bu oyunu bozacak sağduyuya sahiptir. Bundan şüphemiz yoktur.
Dün, antidemokratik yöntemlerle siyasete dizayn vermeye çalışanların, bugün gelinen aşamada ‘baraja takılma tehlikesiyle nasıl karşı karşıya kaldıklarını’ halklarımız çok iyi biliyor. Sonuç olarak, milyonlara var olmuş Partimiz HDP’nin yaşaması için var gücümüzle mücadele edeceğiz.” -Tamer Yazar-