Hamam böceği toplama cezası

Hamam böceği toplama cezası

109.593 Lira…

Macaristanlı bir biyoloji öğretmeni, Arsuz-Kale kırsalında HAMAM BÖCEĞİ toplaması nedeniyle, biyolojik çeşitliliğe zarar vermekten 109.593 TL para cezasına çarptırıldı.

İlimiz Arsuz ilçesine bağlı Kale kırsalında hamam böceği ve diğer tür böcekler toplayan Macaristanlı bir biyoloji öğretmenine, Türk yasalarına göre, biyolojik çeşitliliğe zarar verdiği iddiasıyla 109.593 Lira Para cezası verildi.

Edinilen bilgiye göre, Hatay İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ile Arsuz İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Kale Mahallesi’nde icra edilen önleyici kolluk faaliyeti esnasında, yaya olarak yolda seyreden şüpheli bir şahıs durduruldu. Macaristan uyruklu olduğu belirlenen ve araştırma izni bulunmayan Z.Z.’nin (55) sırt çantasında yapılan aramada, çanta içerisinde, böcekleri saklamada kullandığı 5 adet camlı kafes ve 3 adet küçük ahşap sepet, 3 tüp kimyasal madde ile içerisinde böcek ve bitki bulunan 3 şişe sıvı, 1 adet fotoğraf makinesi, 1 adet kafa lambası, 1 adet el teleskobu ve 2 adet bıçak bulundu. Biyoloji öğretmeni olduğunu iddia eden Z.Z. isimli şahsın, ülkesine götürüp inceleme yapmak üzere topladığını iddia ettiği böcekler ile böcekleri toplamada kullanılan tüm materyale el konularak, Dörtyol Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Macaristan uyruklu Z.Z adlı şahıs, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 9/a bendine muhalefetten, ‘izinsiz olarak doğadan yabani canlı örnekleri toplamak suretiyle biyolojik çeşitliliğe zarar vermek’ suçundan 109 Bin 593 TL idari para cezası uygulanmasını müteakip, ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakıldı. -Haber/Cemil Yıldız-