Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HAMOK mesajı, MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı’ya:

Sorgulamadan, araştırmadan yorum, güvensizlik

Sorgulamadan, araştırmadan yorum, güvensizlik getirir!

Kısa adı HAMOK olan, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu, geçtiğimiz günlerde, bir veteriner hekimin Hatay Büyükşehir Belediyesi adına ‘deprem’ konulu, Valilik başkanlığındaki bir toplantıya katılması üzerine, MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı’dan gelen eleştiriler üzerine yaptığı açıklamasında, Vekil Kaşıkçı’nın araştırmadan, sormadan ve ilgililerinden bilgi almadan yorum yaptığı kaydedildi, bunun da güvensizliğe yol açabileceği uyarısı yapıldı.
HAMOK adına Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli imzasıyla yapılan açıklamada, birkaç gündür farklı mecralarda, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’nu hedef alan ve kamuoyunda büyük bir tepkiyle karşılandığı savunulan, amacı ve dayanağı belli olmayan açıklamalarda bulunduğu öne sürülen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın söylemlerine yönelik karşı bir açıklama zorunluluğu doğduğu hatırlatıldı.
HAMOK açıklaması şöyle:
“Prim yapmak, HAMOK’u siyasi polemiklere sokarak itibar kaybı yaratma odaklı kurumlarımızı karalamak, üzerimizden siyaset yapmak, kabul edilebilir değildir.
Sayın Valimizin başkanlığında afet konusunda düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın göndermiş olduğu temsilciye yönelik tepkisini dile getiren ve buna yönelik HAMOK’un tepki vermesini isteyen, olayı da Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik basın açıklamamızla ilişkilendiren Sayın Lütfi Kaşıkçı’nın, bu karmaşık ve sıra dışı yaklaşımı ile neyi hedeflediği anlaşılabilir değildir.
Şunu lütfen çok açık olarak ortaya koymalısınız… Bizlerden, bugüne kadar deprem konusunda ne yaptığımızı mı öğrenmek istiyorsunuz? Yoksa Boğaziçi Üniversitesi’nde demokratik tepkilerini ortaya koyan akademisyenlere ve öğrencilere yapılan baskılara karşı verdiğimiz dayanışma açıklamamızın gerekçesini mi öğrenmek istiyorsunuz?
İlimiz ile ilgili, başta deprem konusu olmak üzere; Sempozyum, sayısız çalıştay, paneller, seminerler ve basın açıklamaları ile ilimizin tüm yöneticileriyle defalarca toplantı yaptığımızı kamuoyu çok iyi bilmektedir. HAMOK olarak, meslek örgütlerimizin nezdinde şu ana kadar yaptıklarımız ortadadır. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek isteyen Milletvekiline yapılan şiddet olayına verdiğimiz tepki için de, bizler, halkın iradesiyle seçilen Milletvekillerine yapılan saldırı ve şiddete her zaman karşıyız. Aynı saldırı size de yapılsaydı, tepkimiz aynı olurdu.”
HAMOK açıklamasına, “Sayın Milletvekili” ara başlığı altında şöyle devam edildi:
“Sayın Milletvekili… Hoşgörünüze sığınarak, size önerimiz; ülkemizde yapılan siyaset yapma geleneğini değiştirelim. Sorgulamadan, araştırmadan, tarafları dinlemeden yorum yapmamaya çalışalım. Yapılan bu tür paylaşımlar, başarısızlığı ve halkın nezdinde güvensizliği birlikte getirir.
Demokratik hukuk devletlerinde demokrasilerin gelişmişliği, yönetime katılmanın yaygınlığı ve etkinliğiyle paraleldir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bu fonksiyon bağlamında anayasal temelde oluşturulmuştur. Meslek kuruluşları, anayasal kurallar ve her birinin tabi olduğu yasal düzenlemeler uyarınca, mesleki faaliyetlerini toplumsal yarar gözetilerek yürütülmesi için görev yaparlar.
Konuşmanız içerisinde, Meslek Odaları olarak nasıl bir faaliyet içerisinde olmamız gerektiği ile ilgili ölçü veren, sınır çizen cümleler hoş olmamıştır. Buna bağlı olarak, bizler, 30 yıldır sorumluluğumuzun sınırını çok iyi bilen ve kamu yararına olan her türlü çalışmanın yanında olan, halkın sevgisini saygınlığını kazanmış Meslek Odalarının temsilcileriyiz.
Bütün Meslek Odalarının temsilcileri olarak, zorunlu bıraktığınız bu açıklamadan sonra, kimseyi kırmak gibi bir düşüncemizin olmadığını belirterek, bu konu hakkında polemiğe girmeme adına, bundan sonra bu konuda karşı bir cevap vermeyeceğimizi, enerjimizi ve zamanımızı asli görevimize ayıracağımızı ifade ediyoruz. Sonuç olarak; demokratik, hukuka ve insan haklarına saygılı bir ülke yönetimi talebiyle, şehrimizin yerel sorunlarına dair eleştiri ve öneriler sunmak nasıl ki HAMOK olarak görevimiz ve sorumluluğumuz ise, bu eleştiri ve önerileri dikkate almak da, başta Sayın Milletvekili Lütfi Kaşıkçı olmak üzere, bütün milletvekillerinin ödevidir.
Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da toplum yararına yapılacak her türlü çalışmalarda; Valimizle, Milletvekillerimizle, Belediye Başkanlarımızla ve tüm STÖ ile birlikte çalışmaya, tüm birikimlerimizle katkı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla iletiyoruz.” -Cemil Yıldız-