HAMOK’lu Başkanlar Savaş İle Görüştü

HAMOK’lu Başkanlar Savaş İle Görüştü

Ele alınan konular:

“Asi, Arıtma, Vakıf İnşaatı Yeri, Stadyum, Yeni Arıtma”

HAMOK adıyla bilinen Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu üyesi meslek odalarının başkanları hafta başında Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş ile görüştü. Gerçekleşen görüşmede, kentin önemli sorun ve hizmet projelerinin masaya yatırıldığı bildirildi.
Pazartesi günü BŞB Başkanı Lütfü Savaş’a yönelik ziyaret toplantısına; Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Tahsin Kırık, Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği Başkanı Cem Hüzmeli, TMMOB inşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Başkanı Selim Harbiyeli, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği Başkanı Kemal Yeşiloğlu, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği Başkanı Rasim Can, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği Başkanı Riyad Önal, TMMOB Mimarlar Odası Hatay Şubesi Başkanı Mustafa Özçelik, TMMOB Şehir Plancıları Odası Hatay İl Temsilciliği Başkanı Serkan Koç katıldı.
-ÇÖZÜM BEKLENTİSİ-
Toplantı sonrası bir açıklamada bulunan HAMOK Dönem Sözcüsü-Hatay Dişhekimleri Oda Başkanı Nebil Seyfettin, HAMOK olarak toplumsal sorumluluğun gereği, son günlerde kamuoyun gündeminde olan ilimiz ile ilgili önemli konuları Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ile istişare ettikten sonra görüşlerini ve çözüm önerilerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile paylaştıklarını bildirdi ve özetle şu bilgileri verdi:
“Görüşmemizde, öncelikle Asi Nehri ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda bilgi aldık. Daha sonra sırasıyla; Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki Atıksu Arıtma Tesisi, Vakıf İşhanı ile Antakya Oteli’nin yeri, Stadyum Alanı, Armutlu Kapalı Spor Salonu ve Atatürk Parkı içinde yapılması planlanan Kültür Merkezi ve Nikah Salonu konusundaki görüşlerimizi HAMOK bileşeni Odalar olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile paylaştık.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri ile ilgili çalışmaların çok yakın bir zamanda tamamlanacağını ve Asi Nehri’nin özlenen görüntüsüne kavuşacağını, Turunçlu Mahallesi’nde bulunan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili olarak Büyükçat bölgesinde yapımı planlanan Atıksu Arıtma Tesisi’nin Turunçlu’daki Atıksu Arıtma Tesisini de kapsayacak şekilde yeniden planlamasının yapıldığını, teknik imkanlar elverirse de Turunçlu’da bulunan Atıksu Arıtma Tesisi’nin kaldırılarak sadece Büyükçat bölgesinde tek bir Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapılabileceğini ifade etti. Bununla beraber, Turunçlu’da bulunan Atıksu Arıtma Tesisi yanında bulunan Hayvan Barınağı’nın yakın bir zamanda kaldırılarak, bu alanın park olarak düzenleneceğini ekledi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Vakıf İşhanı ile Antakya Oteli’nin yeri konusunda Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’nda bu konuyla ilgili çalışma yürüttüklerini ve yetkililerle görüşme yaptıklarını ifade ederek, bu konuda kamuoyunun daha fazla destek vermesi gerektiğini, Stadyum Alanı ile ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak proje hazırladıklarını, bu alanın kent meydanı ve yeşil alan olarak kullanılması gerektiğini, Armutlu ‘da bulunan Kapalı Spor Salonu’nun da mutlaka Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerektiğini, bununla ilgili çalışma yürüttüklerini, Atatürk Parkı içinde yapılması planlanan Kültür Merkezi ve Nikah Salonu ile ilgili olarak gelen eleştiriler üzerine farklı bir proje hazırladıklarını ve bu konuda Meslek Odaları ile görüş alışverişinde bulunarak çalışma yürüttüklerini aktardı.
HAMOK bileşeni Odalar olarak, Hatay adına kamu yararı açısından olumlu gördüğümüz her çalışmaya şimdiye kadar destek olduğumuz gibi bundan sonra da destek olacağımızı, doğru bulmadığımız konularda da yapıcı eleştirilerle doğruyu bulma konusunda katkı vereceğimizi belirttik. Büyükşehir
Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarda Meslek Odaları ile iş birliğinin önemli olduğunu ve yapılacak çalışmalarda belli bir aşamaya gelmeden planlama sürecinde paylaşılarak görüş alınmasının önemini vurguladık.
Bizler, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ilimiz ile ilgili önemli bulduğumuz tüm konularda yetkililerle bir araya gelmeye ve katkı vermeye devam edeceğiz.
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK) olarak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş ile verimli geçen bir toplantı gerçekleştirdik. Başkanımıza içtenliği ve samimiyeti için teşekkür ederiz.”
-Cemil Yıldız-