Hamok’un mesajı siyasilere

Hamok’un mesajı siyasilere

Ülkemizin içine sokulmak istendiği kaos ve savaş ortamına karşı, başta İktidar olmak üzere, tüm siyasi  partiler ve kurumlar, toplumu ayrıştırıcı söylemler yerine, barış ve kardeşlikten yana tavır alarak,  evrensel insani değerleri öne çıkaran, birlik ve beraberliği geliştiren bir yaklaşım içinde hareket etmeliler.

Hatay’daki meslek odalarının oluşturduğu ve kısa adı HAMOK olan, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu adına kaleme alınan terörü kınayan mesajda, siyasilere atıfta bulunularak, ayrıştırıcı söylemlerden kaçınılması ve birlik-beraberliği geliştiren bir yaklaşım içinde bulunulması çağrısı yapıldı.  HAMOK adına kaleme alınan terörü kınayan mesaj aynen şöyle:

“Güzel umutlar ve dileklerle başladığımız Yeni Yıla katliam haberiyle uyanmak hepimizi derinden sarsmıştır. Yeni yılın ilk saatlerinde, İstanbul’un Ortaköy semtinde Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı bir mekâna silahlı saldırı sonucu 39 kişi yaşamını yitirmiş 65 kişi de yaralanmıştır.

Bölge coğrafyasında insanlık suçlarını artıran, güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını kısıtlayan; terör, çatışma ve savaşın getirdiği ve giderek yükselen şiddet; ülkemizde 2016 yılı içinde sayıları on beşin üzerinde saldırıya ve yüzlerce can kaybına sebep olurken, 2017 yılının ilk saatlerinde bu kez yılbaşını kutlamak amacıyla bir araya gelenleri hedef almış, büyük acılar getirmiştir. Maalesef terör ve şiddet, 2016’da olduğu gibi 2017’de de en önemli sorunumuz olarak durmaktadır.

Bütün Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde de İnsanların Yeni Bir Yıla girmenin verdiği umut ve coşkuyla kutlama yapmasının hedef alınması, insani değerlere yapılmış kabul edilemez, izah edilemez vahşi bir saldırıdır. Toplumsal görevi “birlik ve beraberlikle hoşgörü anlayışını geliştirmek” olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, yeni yıl kutlamalarını ‘başka kültürlere, başka dünyalara ait, gayri meşru’ olarak nitelemesi birlik ve beraberliğe değil, toplumsal ayrışmaya, kin ve nefret duygularını büyütmeye hizmet etmektedir. Farklı düşünce, inanç ve yaşam tarzlarıyla birlikte ve kardeşçe yaşamamız açısından Atatürkçü, Demokratik, Çağdaş ve Laik Cumhuriyet’in getirdiği değerlerin zarureti ortadadır.

Ülkemizin içine sokulmak istendiği kaos ve savaş ortamına karşı başta İktidar olmak üzere, tüm siyasi partilerin ve kurumlarla beraber tüm kesimlerin duyarlı olarak hareket etmesi, toplumu ayrıştırıcı söylemler yerine, barış ve kardeşlikten yana tavır alarak, evrensel insani değerleri öne çıkaran, birlik ve beraberliği geliştiren bir yaklaşım içinde hareket etmesi sorumluluklarının gereğidir.

Hatay Akademik Meslek Odaları olarak, İstanbul Ortaköy’de yaşanan katliamı kınarken; saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve toplumumuza başsağlığı, saldırıdan yaralı olarak kurtulanlara acil şifalar diliyoruz.”

Hatay Akademik Meslek Odaları’nın terörü kınayan bildirisine imza atan kuruluşlar şunlar:

Diş Hekimleri, Eczacılar, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, Tabipler, Veteriner Hekimleri, TMMOB Elektrik Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, Makina Mühendisleri, Mimarlar, Şehir Plancıları Odası.

-Cemil Yıldız-