Hangi Belediye bir proje üretir?

Hangi Belediye bir proje üretir?

Kentin Mimarları bu konuda ne söyler?

Kötü peyzajı, karmaşık iç yapısı, birbirinden bağımsız duran haliyle farklı kesimler tarafından gündeme taşınan Cumhuriyet Anıtı için ulusal bir yarışma konseptiyle yeni bir düzenleme yapılmasını isteyenlerin sayısı artıyor.

Kamuya açık mekanlarda bir buluşma noktası yaratan, bu nedenle de kamusal alanın işlevini güçlendirici bir etkiye sahip olan heykeller, dünyanın birçok ülkesinde kentsel planlamanın vazgeçilmezlerindendir. Antakya’nın Cumhuriyet Anıtı ise Hatay’ın en can alıcı kamusal alanı olarak dikkat çekse de düzenlenme şekli nedeniyle sık sık eleştiri konusu da oluyor. Özellikle geceleri, ağaçların bile ışıklandırıldığı bu alanın ana karakteri olan Atatürk Heykeli’nin söz konusu aydınlatmadan hiç pay alamaması konusu. Meydanın çiçeklendirme ve bitki örtüsünün dağınıklığı da eleştirilerden payını alıyor.

Peki, her konuda proje ve fikir üreten kent yönetiminin tarafları, Cumhuriyet Meydanı için de yeni bir düzenleme, bir projelendirme düşünür mü? Kentin Mimarları, bu konudaki şikayetlerin gölgesinde kendi fikirlerini yükseltir mi?

Tamer Yazar