Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hangi Besinler, Hangi İlaçla Tüketildiğinde Tehlikeli…

Sarımsaktan greyfurta, ıspanaktan muza,

Sarımsaktan greyfurta, ıspanaktan muza, sütten yoğurda… Her biri şifa kaynağı olan besinler bazı ilaç türleriyle bir araya geldiğinde etkileşime girerek tam tersine olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor. Acıbadem Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, “Bazı besinler, ilaçların metabolizmadaki davranışlarını değiştirebiliyor. Besin-ilaç etkileşimi sonucunda ilacın etkisi azalabildiği gibi, artabiliyor da; hatta zehirlenmeye ve ölümcül sonuçlara dahi neden olabiliyor” diyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, en yaygın görülen besin-ilaç etkileşimlerini anlatırken, birlikte alınamayacak ilaç ve besinleri şöyle sıraladı:
-Süt ve süt ürünleri / Antibiyotikler
– Et ve et ürünleri / Demir ilaçları
-Greyfurt / Antibiyotikler ve alerji ilaçları
-Muz ve patates / İdrar söktürücü ilaçlar
-Yeşil yapraklı sebzeler / Kan sulandırıcı ilaçlar
-İncir, tavuk ciğeri/ Antidepresan
-Çay, çikolata / Bronşları genişleten ilaçlar
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, nefes alma ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan, bronş ve bronşçukların genişlemesini sağlayan bazı ilaçları kullanırken de dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, “Zira bu ilaçlardan bazıları siyah çay, yeşil çay, kahve, kola, çikolata, alkol ile bir arada tüketildiğinde; kalp atış hızında artış, sinirlilik, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi problemlere neden olabiliyor” dedi. -Mehmet Durmaz-