Haritada yerini bilmediğimiz ülkelerden canlı hayvan ithal ediyoruz

Haritada yerini bilmediğimiz  ülkelerden canlı hayvan ithal ediyoruz

Çalışkan, TOSYÖV ziyaretinde; üreticinin, çiftçinin teşvik edilmesinin, üretim yapmasına olanak sağlanmasının önemine vurgu yaptı …

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, geçtiğimiz gün TOSYÖV Hatay Destekleme Derneği’ne yönelik ziyarette bulundu, ülke ve bölge sorunları ile ilgili düşüncelerini aktardı.
TOSYÖV Hatay Destekleme Derneği Başkanı Tahsin Rende ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Çalışkan, yakın tarihimizde, Türkiye’nin dünyada kendi kendine tarımsal açıdan yeten nadir ülkeden biri olduğunu yerli malı haftalarının sürekli bunu anlattığını hatırlattı, bugün ise saman dâhil dört mevsim yedi bölgede yetişen buğdayı ithal eder duruma geldiğimize vurgu yaptı.

Üretim artarsa herkes birlikte kazanır …

Çalışkan, ziyaretteki konuşmasında şunlara yer verdi: “Gidin köylere bakın tarlalar boş ekmiyorlar. Neden? Çünkü köylü ‘Biz eğer buraya ekim yaparsak alın terimizin karşılığını alamıyoruz’ diyor. Kırmızı et üreticilerine gidin hiçbiri para kazanmıyor. Çünkü girdiler, yem, enerji pahalı. Haritada yerini bilmediğimiz ülkelerden canlı hayvan ithal ediyoruz. Maalesef canlı hayvan ithal etmekle dünyanın öbür ucundaki istihdam sorununu çözüyoruz bizde işsizlik var. Oradaki adamlara zımnen diyoruz ki ‘siz üretiminizi yapın, hayvan üretin hiç merak etmeyin istihdam sorununuzu biz çözeriz’. Hâlbuki üreticiyi teşvik edip çiftçimize üretim yaptırmalıyız. Bunu yaparak ülkeye katma değer katmış oluruz. Kendi üreticimize destek olarak vermemiz gereken rakamı ithalata ödediğimiz için belimiz doğrulmuyor. İşte sürekli cari açık oluyor. Türkiye’de üretimi teşvik ederek artırmak lazım. Üretim artarsa herkes birlikte kazanır. Ama maalesef bugün öyle bir sistem kurulmuş ki imkânlar var, üretmiyoruz, her şeyi ithal ediyoruz.
Doğuda açılan şeker ve çimento fabrikaları hepsi birer birer kapatıldı, kapatılıyor. Bazıları özelleştirildi. Biz özelleştirmeye kökünden karşı değiliz ama özelleştirmelerin de belli şartları olması lazım. Mesela devlet bir yeri özelleştiriyorsa istihdam garantisi alacak. Burada şu kadar eleman çalışıyordu, istihdam devam edecek ve üretim garantisi verecek. Bu iktidarın en çok övündüğü ekonomik rakamlardan birisi yabancı sermayenin fazla girdiğidir. Bu nasıl övünülecek bir şey. Bankalar, stratejik tesisler, GSM şirketleri, Sigorta şirketleri ve daha birçok sektör adım adım yabancıların eline geçiyor.”

Aile kurumu çöküyor …

Konuşmasında, ülkenin sosyal olarak da çöküntüye girdiğine değinen Çalışkan,“Bugün aile kurumu çöküyor. Türkiye’de geçen yıl ortalama 250 bin küsur aile evlenmiş ama 150 bin aile boşanıyor. 10 yıl içerisinde 1.5 milyon aile boşandı. 1.5 milyon aile demek karı koca üç milyon kişi demek. Her ikisinin çocukları, annesi ve babasını düşündüğümüzde milyonlarca mutsuz insan demek. Tahrip olan bu aile kavramının temel nedenlerine baktığımızda faiz, işsizlik gibi ülkenin içinde bulunduğu şartlar karşımıza çıkıyor” dedi.

İsrail’in etrafındaki her ülke kumpasa alınıyor, sonra da paramparça ediliyor …

Konuşmasında dış politikaya da değinen, komşu ülkelerde yaşanan olayların da ayrı ciddi bir problem olduğunu belirten Çalışkan, “Allah muhafaza adım adım sıra bize geliyor. İsrail’in etrafındaki her ülke kumpasa alınıyor sonra da paramparça ediliyor. Bu ülkeleri yok etmek için de batılılar ‘biz size savaş uçaklarını gönderdik ertesi günde tanklarla giriş yapacağız’ demiyor. Mesela ülkede bir fitnecilik tohumu ekiyor insanları kanlı bıçaklı hale getiriyor. Onun için birlik olmak zorundayız. Ülkemizde her geçen gün bir ayrışım düşmanlık fitne tohumları ekiliyor. Bir yandan da kutuplaşma hakim. Şu anda haritayı ele aldığınızda İskenderun’dan Samsun’a kadar bir hat çizelim sağ tarafı boşaltılıyor. Doğu illerinin tamamında sürekli nüfus geriliyor. Çünkü adım adım tahliye ediliyor. Bu da ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bir parçası, o yüzden tüm politikaları kökten gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.
Çalışkan’a TOSYÖV ziyaretinde Saadet Partisi Antakya İlçe Başkanı Abdülhadi Bük ve Saadet Partisi Hatay İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal da eşlik etti.  -Mehmet ÖZGÜN-